Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de ...

In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de la blocuri? Si cat timp pot fi pastrate? Cine le poate accesa? multumesc
Condițiile trebuie strict reglementate, încă de la început, de la instalare, conform normelor GDPR. În principiu, în cazul unui eveniment se apelează la poliție, ca organ de cercetare, înregistrările nefiind destinate vizionării "zilnice" de către oricine. Păstrarea se face, conform recomandărilor ANSPDCP, maxim 30 de zile. Mai multe informații se găsesc pe site-ul autorității respective.
au fost instalate inainte de normele GDPR, acum vreo 10 ani sau chiar mai mult.
Indiferent cand au fost instalate ,trebuie sa respecte dispoztiile in vigoare
Buna ziua,

Prin prisma rolului pe care îl îndeplinesc și a atribuțiilor legale, asociațiile de proprietari au calitatea de operatori de date cu caracter personal și, în consecință, obligația de a respecta dispozițiile Regulamentului (UE) 679/2016 - Regulamentul general privind protecția datelor (RGPD).

Astfel, în contextul prelucrării (inclusiv al dezvăluirii) datelor personale, asociațiile de proprietari trebuie să identifice temeiul legal al efectuării acesteia, prevăzut de dispozițiile RGPD prin raportare la prevederile legale din domeniul lor de activitate.

Referitor la imaginile captate și înregistrate de camerele video, instalate în zonele stabilite potrivit hotărârii adunării generale a proprietarilor, cu respectarea echilibrului dintre interesul legitim al asociației și drepturile și libertățile persoanelor, în vederea respectării principiului proporționalității, se poate apela la echipamente care din punct de vedere tehnic pot fi orientate astfel încât să focalizeze zonele necesare a fi supravegheate.

În ceea ce privește prelucrarea datelor prin altă persoană (cum ar fi de ex. societatea care instalează sistemul de videosupraveghere și asigură mentenanța acestuia, efectuează și prelucrarea datelor), potrivit art. 4 pct. 8 din RGPD aceasta este „persoana împuternicită de operator” întrucât prelucrează datele cu caracter personal în numele operatorului.

De asemenea, art. 28 alin. (3) lit. a) și alin. (10) din același regulament stabilește că prelucrarea de către o persoană împuternicită de un operator este reglementată printr-un contract, ce trebuie să conțină și instrucțiuni documentate din partea operatorului pe baza cărora împuternicitul va prelucra datele cu caracter personal.

În ceea ce privește instalarea camerelor video pe fiecare nivel/palier din imobil, apreciem că pentru prelucrarea imaginilor respective este necesară obținerea consimțământului fiecărui locatar de pe nivelul/palierul respectiv.

Durata pastrarii este de 30 zile, aceasta durata poate fi prelungita in mod intemeiat, spre exemplu, cand este necesara divulgarea imaginilor la cererea autoritatilor.

Realizati implementarea GDPR la nivelul Asociatiei de proprietari.