Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna, Am primit amenda pentru lipsa formularului PLF ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna, Am primit amenda pentru lipsa formularului PLF desi l-am ...

Buna,

Am primit amenda pentru lipsa formularului PLF desi l-am completat in intervalul de 24 de ore de la intrarea in tara si il am salvat in telefon (nu apare data completarii pe el pentru ca asa era formatul in 2 ianuarie, acum vad ca daca il completezi iar apare si data completarii insa lipseste data sosirii in tara - clar au modificat formatul).
Am intrat in tara prin Aeroportul Henri Coanda , insa am domicilul in Dolj si amenda a fost data prin DSP Dolj cu mentiunea pe procesul verbal ca s-a constatat contraventia prin Sistemul Integrat Informatic.
Unde trebuie depusa plangerea - la Judecatoria de care apartine Aeroportul si care este aceasta sau la Judecatoria din Craiova, unde am domiciliu?

Multumesc,
Alina
Bună ziua,

Plângerea împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor este de competenţa de soluţionare a judecătoriei în raza căreia a fost săvârşită contravenţia, fiind o competenţă teritorială absolută.
Aeroportul H. Coandă este în circumscripția Judecătoriei Buftea.
Mihail Croitoru, Avocat