Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BUna ziua, O prietena m-a rugat sa ii dau o idee ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BUna ziua, O prietena m-a rugat sa ii dau o idee despre o situatie ...

BUna ziua,

O prietena m-a rugat sa ii dau o idee despre o situatie neclara. Are o casa unde locuieste mama. Proprietar este fiica, care nu locuieste acolo. Mama are drept de habitat. De curand a fost la operatorii de energie si gaz si a descoperit ca nu mai are partide deschise pe numele ei acolo. Partida are mama ei, dar este trecuta strada vecinei de proprietate. Nu au vrut sa spuna numele juristilor de la cele doua companii care au trecut partidele de energie si gaz pe numele mamei. Vecina in cauza este o avocata care se pare ca "a pus ochii" pe acel teren. Cum se poate restabili sa zic asa partidele de energie si gaz la acea casa care ar trebui sa fie pe numele proprietarului si nu pe numele persoanei cu drept de habitat? Persoana in cauza banuieste ca au fost facute anumite jocuri de culise, deoarece valoarea terenului in cauza este foarte mare.

Multumesc!
ce legatura au contractele de la furnizori cu terenul?

fata a avut contacte pe numele ei si acum sunt pe numele mamei ? si mama nu stie nimic sau cum ?
gi-jane2, moderator
Mama a fost ajutata sa deschida partidele pe numele ei fara stirea fiicei, care este proprietara. Vechile partide de energie si gaz au fost inchise si deschise altele.
daca tot are contractle pe numele ei , sa le plateasca, nu e nimic in defavoarea fetei.