avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura de Imputerncire pentru intabularea unui teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura de Imputerncire pentru intabularea unui teren extravilan ...

Procura de Imputerncire pentru intabularea unui teren extravilan .
Pot face o procura de împuternicire pt.intabularea unui teren în extravilan pe care îl vand persoanei împuternicite?
Ce acte îmi trebuie ? Există vreun risc ?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:15, 29 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procura sau împuternicire este același lucru.
Dacă vindeți terenul respectiv, nu va trebuie procura pentru intabulare.
Intabularea o face notarul la biroul căruia veți încheia contractul de vânzare.
Multumesc de răspuns, dar intabularea nu se face la Cadastru?
Vroiam sa fac o procura deoarece terenul este la distanta mare , respectiv 500 km de mine și doream sa facă intabularea cel care dorește sa cumpere ...sa nu mai merg până acolo de 2 ori și la intabulare și la vânzare...


raluk0207 a scris:

Procura sau împuternicire este același lucru.
Dacă vindeți terenul respectiv, nu va trebuie procura pentru intabulare.
Intabularea o face notarul la biroul căruia veți încheia contractul de vânzare.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intabularea pe numele dvs o face cadastristul care va întocmește documentația cadastrala.
Sau dacă aveți la dvs actul de proprietate, documentația cadastrala și un certificat de atestare fiscala valabil, de la Primăria localității unde se afla terenul, puteți apela la orice birou notarial din orașul unde locuiți, pentru intabulare.
Intabularea se face online, prin același program național.

După vânzare, intabularea pe numele cumparatorului o face notarul.
Deci pentru intabulare nu aveți nevoie de procura.
Procura va trebuie doar pentru vânzare.
Împuterniciți o alta persoana care sa vândă in numele dvs. Nu pe cumpărător. Este contrarietate de interese.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna! pot face procura cuiva pentru a intabula in numele meu ... Iasmina Maria Iasmina Maria Buna! Pot face procura cuiva pentru a intabula in numele meu un apartament pe care l-am obținut prin moștenire și pe care vreau sa îl pun la vânzare? ... (vezi toată discuția)
Întabulare teren extravilan Bernet Bernet Bună Ziua, Cum se procedează după ce cumpăr un teren extravilan fara Carte funciară care nu are masuratorile făcute fără extras de carte Funciară. ... (vezi toată discuția)
Procedura necesara pt obtinere carte funciara cu certificat de mostenitor Isleman Isleman Am un apartament in Buzau pe care il tin gol si doresc sa il pun la vanzare dar trebuie sa ii fac cartea funciara. Apartamentul este mostenit de la mama mea ... (vezi toată discuția)