Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura de Imputerncire pentru intabularea unui teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura de Imputerncire pentru intabularea unui teren extravilan ...

Procura de Imputerncire pentru intabularea unui teren extravilan .
Pot face o procura de împuternicire pt.intabularea unui teren în extravilan pe care îl vand persoanei împuternicite?
Ce acte îmi trebuie ? Există vreun risc ?
Mulțumesc
Procura sau împuternicire este același lucru.
Dacă vindeți terenul respectiv, nu va trebuie procura pentru intabulare.
Intabularea o face notarul la biroul căruia veți încheia contractul de vânzare.
Multumesc de răspuns, dar intabularea nu se face la Cadastru?
Vroiam sa fac o procura deoarece terenul este la distanta mare , respectiv 500 km de mine și doream sa facă intabularea cel care dorește sa cumpere ...sa nu mai merg până acolo de 2 ori și la intabulare și la vânzare...

raluk0207 a scris:

Procura sau împuternicire este același lucru.
Dacă vindeți terenul respectiv, nu va trebuie procura pentru intabulare.
Intabularea o face notarul la biroul căruia veți încheia contractul de vânzare.

Intabularea pe numele dvs o face cadastristul care va întocmește documentația cadastrala.
Sau dacă aveți la dvs actul de proprietate, documentația cadastrala și un certificat de atestare fiscala valabil, de la Primăria localității unde se afla terenul, puteți apela la orice birou notarial din orașul unde locuiți, pentru intabulare.
Intabularea se face online, prin același program național.

După vânzare, intabularea pe numele cumparatorului o face notarul.
Deci pentru intabulare nu aveți nevoie de procura.
Procura va trebuie doar pentru vânzare.
Împuterniciți o alta persoana care sa vândă in numele dvs. Nu pe cumpărător. Este contrarietate de interese.
raluk0207, utilizator