Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Boxa individuala pe etaj - contorizare comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Boxa individuala pe etaj - contorizare comuna

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie si sunt curios de alte raspunsuri. Am cautat intrebari similare si texte de lege, dar nu am gasit ceva relevant sau usor de pus cap la cap.

Urmeaza sa achizitionez un apartament nou + o boxa individuala pe etaj.
Boxa este zidita, usa solida cu cheie si va fi livrata cu iluminat (1 bec) si intrerupator.
Sunt doar cateva boxe pe etaj, deci putine dintre apartamente vor avea o boxa.
Problema este ca iluminarea este legata la partea comuna a scarii / etajului; nu are contor separat si nici nu e in apropierea apartamentului sau pe culoarul traseului electric a.i sa se poata racorda la contorul existent

Nedumeririle mele sunt:
- Este legal sa vinzi o boxa individuala iluminata de la sistemul comun? Notarul ar trebui sa urmareasca in acte acest aspect si sa refuze validarea tranzactiei?
- Se poate pune contor separat doar pentru acel bec, daca nu a fost prevazut in panul initial al cladirii?
- Daca totusi nu se schimba nimic si nu exista contor separat instalat de distribuitor, ce masura de plata/contorizare legala si/sau justa exista pentru a imparti cheltuiala?

Multumesc,

ddalex, utilizator
se poate vinde boxa, daca actele sunt in regula....notarul e obligat sa verifice aceste acte

ca si contorizare puteti vorbi cu administratia sa va instalati un contor separat si sa platiti din consumul partiii comune,consumul inregistrat de noul contor

nu se poate face un alt contract separat cu un furnizor de energie
Cu acordul furnizorului de energie electrica si al asociatieid e proprietari se poate instala contor pasant
daca nu se accepta instalare contor individual,c/v energie electrica se vor repartiza lunar pe cota parte din factura