Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii

Buna ziua,
In urma decesului tatalui a ramas o datorie de 4000 RON, cumulati din achizitionarea de electrocasnice de la Altex si din retragerea unor sume de bani de pe un card de credit Euroline.
Am cerut un duplicat dupa contractul de credit, iar in acesta nu exista nici o clauza cu privire la deces.
Am intrebat de asemenea de existenta unei asigurari de viata pentru acest credit, raspunsul fiind negativ.
Care sunt conditiile de incheiere a contractului, respectiv rambursarea/nerambursarea imprumutului?
Prin ce modalitate datoriile sunt transmisibile la urmasi?
buna ziua!
odata acceptata succesiunea acesta se accepta atat cu activ cat si cu pasiv.
mai exista si varianta acceptarii succ sub beneficiu de inventar si asta pp ca mostenitorii sa raspunda de pasivul succesoral doar in limita activului.
Buna ziua,

Cu alte cuvinte contractul de credit nu trebuie sa contina nici o clauza cu privire la deces?
Adica eu mostenesc pasivul oricare ar fi conditiile contractului de creditare?
buna ziua!
dvs preluati de la autorul dvs un patrimoniu care contie atat drepturi cat si obligatii.