avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii

Buna ziua,
In urma decesului tatalui a ramas o datorie de 4000 RON, cumulati din achizitionarea de electrocasnice de la Altex si din retragerea unor sume de bani de pe un card de credit Euroline.
Am cerut un duplicat dupa contractul de credit, iar in acesta nu exista nici o clauza cu privire la deces.
Am intrebat de asemenea de existenta unei asigurari de viata pentru acest credit, raspunsul fiind negativ.
Care sunt conditiile de incheiere a contractului, respectiv rambursarea/nerambursarea imprumutului?
Prin ce modalitate datoriile sunt transmisibile la urmasi?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 14:47, 13 Ianuarie 2010
buna ziua!
odata acceptata succesiunea acesta se accepta atat cu activ cat si cu pasiv.
mai exista si varianta acceptarii succ sub beneficiu de inventar si asta pp ca mostenitorii sa raspunda de pasivul succesoral doar in limita activului.
Buna ziua,

Cu alte cuvinte contractul de credit nu trebuie sa contina nici o clauza cu privire la deces?
Adica eu mostenesc pasivul oricare ar fi conditiile contractului de creditare?
buna ziua!
dvs preluati de la autorul dvs un patrimoniu care contie atat drepturi cat si obligatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietate ContSters154241 ContSters154241 Daca un parinte se sinucide....unicul copil mosteneste ? si activele si pasivele ?X-( (vezi toată discuția)
Rambursa creditul unei persoane decedate Angela Biro Angela Biro va rog sa ma lamuriti cu privire la rambursarea creditului in cazul in care imprumutantul a decedat iar in contractul de credit nu este mentionat o clauza care ... (vezi toată discuția)
Creditul , mostenire? Adina36 Adina36 Buna ziua...Mama a decedat si la acea data avea un credit...Acest credit era fara giranti si asigurat...Desi am dus la banca certificatul de deces , dupa 1 an ... (vezi toată discuția)