Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sunt pensionar,prestez o activitate independenta,la un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sunt pensionar,prestez o activitate independenta,la un ONG ,salar ...

Sunt pensionar,prestez o activitate independenta,la un ONG ,salar brut 450 lei,beneficiez de deducere personala sau nu ,am in intretinere si o persoana.Din tabelele pt.deduceri personale ,deducerea este mai mare ca si venitul brut,sau cum se calculeaza deducerea ,in functie de venit ? Va multumesc
Deducerea este o valoare fictivă care se folosește doar pentru a se determina venitul impozabil. Dacă deducerea este mai mare decât venitul, atunci impozitul este 0 (zero).