Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara ! Vă rugăm să ne ajutați cu un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara ! Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns cu privire ...

Bună seara !
Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarea situație :
- conform Art. VI(1) din OUG 130 /2021 - Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2022, se va realiza astfel:....
- un angajat sancționat cu 5 % timp de 1 lună, a câștigat procesul cu angajatorul
- instanta de judecată
A anulat Decizia de sancţionare și l-a obligat pe angajator să restituie angajatei sumele reţinute în baza deciziei contestate.

Vă rugăm să ne lămuriți :
- suma de restituit - reprezintă un drept de natură salarială, conform OUG 130 /2021 ?
- cum se va restitui sumele reținute ?
Plata se va face conform OUG 130 /2021 ?
sau
Angajatorul va trebui să plătească toată suma odată?
In opinia mea, suma in cauza nu intra sub incidenta OUG 130/2021.
Ar putea fi un motiv pentru care suma nu trebuie să se plătească cf. OUG 130 /2021 ?
Este o diferenţă între această sumă şi drepturile salariale câştigate în instanţă ?
Această sumă nu ar intra în categoria drepturilor câştigate în instanţă ?

In opinia mea,nu este un drept salariat stabilit .... i s-a aplicat o sanctiune , care apoi a fost anulata in instanta.
Da, este adevărat.
Vă mulţumim foarte mult pentru lămuriri !