avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... copil cu dubla cetatenie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

copil cu dubla cetatenie

Buna ziua

Am urmatoarea situatie:
1. sunt casatorita cu un cetatean belgian
2. deocamdata locuim in Romania, deci eu inca nu am rezidenta in Belgia
3. copilul nostru s-a nascut in Romania dar are si cetatenie belgiana pana la 18 ani
4. copilul are rezidenta in Belgia dar locuieste cu noi in Romania

Intrebari:
1. Ce autoritate din Romania trebuie sa completeze formularele E401 si E411 astfel incat copilul meu sa beneficieze de alocatie de la statul belgian?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: ALEXANDRA TAN , Consilier juridic 15:19, 13 Ianuarie 2010
Buna ziua.
Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 1408/1971 Formular E 401
E 401 – atestat privind componenţa familiei în vederea acordării prestaţiilor familiale.
Partea A se completează de către instituţia competentă din statul membru care primeşte cererea de prestaţii familiale
Partea B se completează de către autoritatea competentă în materie de stare civila din ţara de reşedinţă a membrilor familiei (autorităţile administraţiei publice locale, prin oficiul de stare civilă de la reşedinţa solicitantului sau compartimentul de stare civilă din cadrul servicului public comunitar de evidenţă a persoanelor de la reşedinţa solicitantului, sau, după caz, structurile teritoriale ale Oficiului Român pentru Imigrări, în cazul României).

Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 1408/1971 Formular E 411
E 411 - cererea de informaţii privind dreptul la prestaţiile familiale în statul de reşedinţă al membrilor familiei
Partea A se completează de către instituţia competentă din statul membru unde se depune cererea de prestaţii
Partea B se completează de către instituţia competentă de la locul de reşedinţă a membrilor de familie ai lucrătorului migrant sau angajatorul persoanelor al căror drept la prestaţii familiale trebuie verificat în ţara de reşedinţă a membrilor de familie (agentia judeteana pentru prestatii sociale, respectiv a municipiului Bucureşti, în cazul României).
Succes!
Cu reaspect,Alexa...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se transfera alocatia copiilor cu parinti care lucreaza in strainatate? simona44 simona44 Buna ziua, As dori sa stiu daca pot transfera alocatia copilului meu care se afla in Romania la domiciliul tatalui, daca eu lucrez in strainatate, in ... (vezi toată discuția)
Formularele e411 si e401 - ghid practic de accesare a alocatiilor europene pentru copii Ares-3 Ares-3 Incep prin a preciza ca orice completare la acest material pe care o poate face cineva care a obtinut alocatie sau alocatie complementara pentru copii intr-un ... (vezi toată discuția)
Alocatii europene gabriela0007 gabriela0007 daca am copii cu mine in tara straina si sotul mai pot lua alocatia europeana din tara in care lucrez ? (vezi toată discuția)