Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua. Mama mea a avut un credit de nevoi ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua. Mama mea a avut un credit de nevoi personale la raiffeisen ...

Buna ziua. Mama mea a avut un credit de nevoi personale la raiffeisen bank incepand din 2018 iar in 2021 a decedat. Asigurarea a platit partial suma ramasa restanta. Odata cu pandemia mama a suspendat plata ratei pe o perioada de 9 luni din cauza serviciului. Ca mai pot face acum in privinta asigurarii sa acopere intreaga sima? Va mtumesc
Buna ziua ! In primul rand , trebuie citit cu atentie contractul de asigurare incheiat , pentru ca in functie de prevederile acestuia puteti sau nu spera la achitarea de catre asigurator a intregii sume . Daca in contract este prevazuta o despagubire in cuantum maxim care a fost atinsa prin plata partiala , nu mai aveti ce face , datoriile urmand a intra in pasivul mostenirii si vor fi platite de mostenitori . Succes !