Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua! Am lucrat 5 ore din 8, m-am simtit rau, am ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua! Am lucrat 5 ore din 8, m-am simtit rau, am fost la ...

Buna ziua! Am lucrat 5 ore din 8, m-am simtit rau, am fost la cabinetul medical unde am fost testata pentru COVID -19 si am iesit fiind pozitiva. Am primit concediu incepand cu aceea zi. Intrebarea este ce se intampla cu acele ore? Multumesc anticipat!
Ziua respectiva va fi prima zi din concediul medical la care aveti dreptul, deci va fi platita.
Si in cazul in care am ore lipsa, se pot folosii acele 5 ore pentru acoperirea orelor lipsa?

latka a scris:

Ziua respectiva va fi prima zi din concediul medical la care aveti dreptul, deci va fi platita.

O situație similară am avut și eu. Am fost 8 ore la muncă, dupa amiaza am fost testată pozitiv. Concediu medical din acea zi, iar acele ore lucrate le-am valorificat printr-o zi liberă plătită.
În cazul în care aveți ore lipsă, părerea mea este că da, le-ați putea folosi, deoarece practic au fost lucrate, nu?