Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon TVA achizitii intracomunitare persoana fizica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon TVA achizitii intracomunitare persoana fizica

O persoana fizica cumpara autoturisme second hand de la persoane fizice din UE, in scopul revanzarii catre persoane fizice din RO.
Cand are obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA?
1) cand depaseste plafonul la achizitii intracomunitare de 10.000 €
2) cand depsaseste plafonul de 300.000 lei la vanzarile catre persoane fizice din RO
3) cand cifra de afaceri va depasi baza de impozitare pentru fiecare livrare de bunuri supusă regimului special , respectiv diferența dintre marja de profit realizată de persoana impozabilă revânzătoare și valoarea taxei aferente marjei respective. Multumesc
cand depaseste 300.000 lei vanzari in tara ( valoare facturata nu marja ) .

Marja o va aplica ulterior dupa inregistrare in scop de TVA , pt colectarea TVA-ului de plata la stat.