avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... On-line adaugarea unui cod CAEN la un PFA, ce ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

On-line adaugarea unui cod CAEN la un PFA, ce presupune?

Buna ziua, se poate face on-line adaugarea unui cod CAEN la un PFA, ce presupune?
Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: crisneagu , utilizator 14:52, 3 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, se poate depune cererea online pe portal.onrc.ro, dupa ce va inregistrati in portal, insa aveti nevoie de semnatura electronica, deoarece toate documentele depuse online trebuie semnate electronic.

Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2022
Gabriel Alionte, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a adauga un cod CAEN in actul constitutiv, trebuie anexate la cererea pe care o depuneti la ONRC, urmatoarele documente:
1. Actul modificator al actului constitutiv( de regula o decizie la nivel intern semnata si stampilata)

2. Actul constitutiv actualizat – trebuie să conțină codul sau codurile CAEN dorite a fi adăugate conform deciziei asociatului

3. Dacă este cazul:
declaraţia-tip pe propria răspundere , din care să rezulte ca persoana juridică îndeplineşte condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii pentru activităţile precizate în declaraţia-tip – denumită și declarație tip model 3;

4. Avizele prealabile prevăzute de legile speciale (copie) – doar pentru codurile CAEN care prezintă condiții speciale
(cum sunt cele de medicină, spre ex.);

5. împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original), in cazul in care dosarul este depus prin reprezentant.

Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2022
Gabriel Alionte, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare cod caen robert_11 robert_11 Buna ziua. Am u SRL-D cu 5 coduri CAEN. Doresc ca sa schimb aceste coduri CAEN cu altele, implicit codul principal. Aveti idee ce pasi trebuie sa fac si cam ... (vezi toată discuția)
Mentiunea inregistrari punctu-lui de lucru la o.r.c. ailin ailin in momentul inregistrari pt.-ului de lucru se face cumva o modificare a actului constitutiv ? va rog :worthy:spunetimi toate demersurile si declaratile pe care ... (vezi toată discuția)
Adaugare cod caen 9604 MIRELA DOBOSAN MIRELA DOBOSAN Buna, as dori sa stiu si eu daca am codul 9602 si am in salon tunel cu infrarosu, solar si masaj am nevoie si de acest cod 9604? daca da cit ma costaq sa il ... (vezi toată discuția)