Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... On-line adaugarea unui cod CAEN la un PFA, ce ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

On-line adaugarea unui cod CAEN la un PFA, ce presupune?

Buna ziua, se poate face on-line adaugarea unui cod CAEN la un PFA, ce presupune?
george-neagu, moderator
Buna ziua, se poate depune cererea online pe portal.onrc.ro, dupa ce va inregistrati in portal, insa aveti nevoie de semnatura electronica, deoarece toate documentele depuse online trebuie semnate electronic.

Gabriel Alionte, Consilier juridic
Pentru a adauga un cod CAEN in actul constitutiv, trebuie anexate la cererea pe care o depuneti la ONRC, urmatoarele documente:
1. Actul modificator al actului constitutiv( de regula o decizie la nivel intern semnata si stampilata)

2. Actul constitutiv actualizat – trebuie să conțină codul sau codurile CAEN dorite a fi adăugate conform deciziei asociatului

3. Dacă este cazul:
declaraţia-tip pe propria răspundere , din care să rezulte ca persoana juridică îndeplineşte condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii pentru activităţile precizate în declaraţia-tip – denumită și declarație tip model 3;

4. Avizele prealabile prevăzute de legile speciale (copie) – doar pentru codurile CAEN care prezintă condiții speciale
(cum sunt cele de medicină, spre ex.);

5. împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original), in cazul in care dosarul este depus prin reprezentant.

Gabriel Alionte, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.