Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Salut! Sunt angajat și am fost diagnosticat cu ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Salut! Sunt angajat și am fost diagnosticat cu sifilis. Medicul ...

Salut! Sunt angajat și am fost diagnosticat cu sifilis) . Medicul sau DSP va înștiința angajatorul de problema mea de sănătate?
Dani94, utilizator
DJSP anunta medicul de familie care urmareste pacientul in timpul tratamentului. Medicul de familie colaboreaza cu medicul specialist de medicina muncii.
Diagnosticul se poate regasi in dosarul medical al lucratorului care este tinut la cabinetul medicului specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale. Actioneaza confidentialitatea privind afectiunile medicale ale lucratorului/ pacientului.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor, mentioneaza:
-art. 44 Medicul specialist de medicina muncii şi medicul de familie al lucrătorului se vor informa reciproc şi operativ referitor la apariţia unor modificări în starea de sănătate a lucrătorului.
-art. 45 Pentru protecţia sănătăţii comunitare, în cazul sectoarelor cu riscuri (alimentar, zootehnic, farmaceutic, aprovizionare cu apă potabilă, servicii către populaţie, cazare colectivă, piscine, salubritate etc.), examenele medicale la angajare, periodic, la reluarea muncii se pot completa cu examinările specifice.
Medicul specialist de medicina muncii are obligatia legala de a reanaliza fisa de aptitudine a lucratorului la aparitia unei afectiuni medicale noi, nementionata in dosarul medical al lucratorului., imediat ce afla de afectiune.