Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, am si eu o nelamurire: In cazul in care dr. ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, am si eu o nelamurire: In cazul in care dr. de M.M., ...

Buna ziua, am si eu o nelamurire:
In cazul in care dr. de M.M., te trimite la un alt medic specialist, in vedera finalizarii Fisei de aptitudine a unui angajat, costul consultatiei medicului specialist, de cine este suportata: de angajat sau angajator ?
Eu cred ca de asigurarea medicala a angajatului, daca merge la consult "la stat" sau de angajator, "la privat"..
In lege, H.G. 355/2007, scrie ca angajatorul este obligat sa asigure fondurile pentru efectuarea serviciilor de medicina muncii ( examenul medical la angajare, periodic...).
Costul este suportat integral de catre angajator prin contractul de prestari servicii medicale incheiat cu medicul specialist de medicina muncii. Eventuale costuri se deconteaza prin medicul care da trimiterea din contractul incheiat cu angajatorul.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-art. 16 (6^1) Medicul de medicina muncii poate solicita medicului de familie adeverinţă/ scrisoare medicală care să ateste starea de sănătate a viitorului angajat.
-art. 22 f) la indicaţia medicului de medicina muncii, pentru stabilirea incompatibilităţilor medicale cu riscurile profesionale evaluate, examenul medical periodic poate cuprinde investigaţii şi/sau examene medicale de
specialitate suplimentare celor prevăzute în anexa nr. 1.
-art. 45 Pentru protecţia sănătăţii comunitare, în cazul sectoarelor cu riscuri (alimentar, zootehnic, farmaceutic, aprovizionare cu apă potabilă, servicii către populaţie, cazare colectivă, piscine, salubritate etc.), examenele medicale la angajare, periodic, la reluarea muncii se pot completa cu examinările specifice sectorului de activitate, la indicaţia medicului specialist de medicina muncii.
-anexa 1 pct.4 b) medicul de medicina muncii poate solicita, dacă consideră necesar, pentru confirmarea unui diagnostic, examenul unui medic de altă specialitate, dar decizia de aptitudine în muncă îi aparţine în totalitate;
Medicul de medicina muncii da trimitere pentru medici specialisti aflati in contract cu casele de asigurari de sanatate.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Va multumesc pentru raspuns, domnule Popa Gheorghe !