avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si Impozite locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si Impozite locale

Taxe si Impozite locale

In data de 22 Ianuarie 2022, d-l Dragos Niculescu a publicat un articol legat de taxe si impozite pe 2022 (avocatnet.ro/articol_60289/I... )

In articol se spune ca (citez):
"Impozitul auto se calculează în funcţie de capacitatea cilindrică a motorului, exprimată în centimetri cubi (cmc), prin înmulţirea fiecărei grupe de 200 cmc sau fracţiune din aceasta cu o sumă corespunzătoare din Codul fiscal." si se da un link catre acel CodFiscal, care, din cate inteleg este in vigoare inca: [ link extern ]

Eu detin o masina HIBRID, cu capacitate de 998 cc si locuiesc in Sibiu.

Cf. Legii 227/2015, "ART. 470 - Calculul impozitului", la punctul (2), utilizand tabelul oferit, rezulta ca suma datorata pentru un autovehicol de 998 cc ar fi de 40 lei;
Cf. aceluiasi articol de lege, la punctul (3) se spune ca (citez): "În cazul mijloacelor de transport hibride, impozitul se reduce cu minimum 50%, conform hotărârii consiliului local."
In cazul masinii hibrid de 998cc, suma ar fi trebuit sa fie 20 lei.

Concret, eu, pentru masina HIBRID cu capacitatea de 998 cc, trebuie sa platesc cu titlul de impozit pe mijloace auto pe 2022, suma de 23 lei in loc de cat ar fi trebuit sa platesc, adica 20 de lei (cf. Legii 227/2015, ART. 470)

Am luat legatura cu cei din Primaria Sibiu si mi-au argumentat ca valoarea de 23 lei a fost calculata ca urmare a celor stipulate in HCL nr. 385 din 25.11.2021, publicata pe site-ul PRIMARIEI MUNICIPIULUI SIBIU

Intrebarea mea catre dvs. este:
- Poate o hotarare a consiliului local (HCL) sa contravina unei legi in vigoare?

Ca daca raspunsul dvs. este DA, atunci la ce mai sunt bune legile?

Eu gandeam ca HCL-urile, d.p.d.v. juridic, sunt guvernate de legile tarii si ca ele nu pot contrazice o lege data de Parlamentul tarii!

Va multumesc anticipat pentru eventualele dvs. raspunsuri
Deasemenea, va multumesc pentru consideratie si sunt tare curios sa citesc observatiile dvs. cu privire la cele intrebate de mine!

Cu respect,
Dragos Anghel
Ultima modificare: Vineri, 4 Februarie 2022
roadx, utilizator

Alte discuții în legătură

Impozit autoturisme hibride gabriel365 gabriel365 Buna seara! As dori sa va adresez o intrebare: In Legea nr.227/2015 art.470 alin.3 se mentioneaza faptul ca autoturismele hibride beneficiaza de reducere de ... (vezi toată discuția)
Impozit auto Korg69 Korg69 Buna,am si eu o nelamurire,conf incadrarii si stabilirii cotei de impozit aferente unui auto de 2600cmc ar trebui sa platesc 936 lei,dar faptul ca locuiesc in ... (vezi toată discuția)
Anulare scutire impozit hibrid sector 2 bucuresti sorin9308 sorin9308 Buna ziua, Detin un autoturism de tip hibrid cu capacitatea cilindrica de 3301 cmc. Anul trecut, am avut o reducere de 95% la impozitul auto in baza ... (vezi toată discuția)