Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna,am si eu o nelamurire,conf incadrarii si stabilirii cotei de impozit aferente unui auto de 2600cmc ar trebui sa platesc 936 lei,dar faptul ca locuiesc in Timisoara am de plata vreo 1400 lei...dc? primarul poate dispune alte tarife?? sau care e explicatia?? Multumesc!
george-neagu, moderator
cat aveti exact capacitatea cilindrica ?
Da, primarul (consiliul local) poate dispune alte tarife.
[ link extern ] /

puteti sa vedeti pe site-ul din link daca s-a calculat corect, introduceti acolo, masina, capacitatea cilindrica si localitatea.
Valoarea de impozitare e dată în Codul fiscal și nu scrie că la calculul impozitului se aplică vreo cotă, așa cum e precizat la impozitele pe clădiri sau terenuri - evident cu valori diferite în funcție de localitate.

Întrebați la ANAF, au număr pentru asistență contribuabili: