Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie prin adaugare venituri cu caracter ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie prin adaugare venituri cu caracter variabil

Buna ziua
Am obtinut de la angajator adeverinta cu veniturile cu caracter variabil din perioada 1983-2001 care nu au fost luate in calcul la stabilirea punctajului pentru pensie. Angajatorul nu mi a eliberat o astfel de adeverinta la data intocmirii dosarului de pensie. Intrebarea este: ma pot duce cu adeverinta si cu cererea de recalculare direct la casa de pensii sau imi trebuie obligatoriu hotarare judecatoreasca. Intreb deoarece exista o hotatare a ICJC din data de 11.10.2021 care stabileste ca veniturile cu caracter variabil, acord, global, sambete si duminici, ore suplimentare, prime, etc pentru care s a platit CAS trebuiesc luate in calcul la stabilirea pensiei, in spiritul principiului contributivitatii.
Va multumesc
romeo bratu, utilizator
Prima data depuneti cerere de recalculare insotita da un cupon de pensie si o copie C,I.Dupa ce primiti decizia de respingere o contestati in instanta(tribunalul de domiciliu).Deciziile ICCJ sunt obligatorii doar pentru instante, nu si pentru casele .locale de pensii.
OK, multumesc, asta este calea, aveti dreptate.