Forum Discuţii juridice Executare silită Va salut. Daca cineva care este angajat la o companie, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Va salut. Daca cineva care este angajat la o companie, cu carte ...

Va salut. Daca cineva care este angajat la o companie, cu carte de munca si are mai multe popriri ( Amenzi, credit, imprumuturi etc.) cit la suta din salariu trebuie sa achite lunar din salariu. Cine trebuie sa faca mentiunea catre creditori ca persoana respectiva are mai multe popriri. ( Va fac cunoscut ca persoana este casatorita si are in intretinere un copil de 5 luni.)
Buna ziua,
Art. 789 din Codul de Procedura Civila, prevede urmatoarele: "În cazul în care sunt înfiinţate mai multe popriri şi sumele pentru care s-a dispus înfiinţarea popririi depăşesc suma urmăribilă din veniturile debitorului, terţul poprit, în termenul prevăzut la art. 787 alin. (1) ( 5 zile), va reţine şi va consemna suma urmăribilă, înştiinţându-i pe executorii judecătoreşti care au înfiinţat popririle, dispoziţiile art. 654 aplicându-se în mod corespunzător.

Art.169. alin.4 din Codul Muncii prevede ca: "Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net".
Gabriel Alionte, Consilier juridic