avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Imi spuneti, va rog, cat este consumul pausal la apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Imi spuneti, va rog, cat este consumul pausal la apa rece si ...

Imi spuneti, va rog, cat este consumul pausal la apa rece si apa calda? Imi spuneti, va rog, ce act normativ reglementeaza acest aspect?
Cel mai recent răspuns: anatiti , utilizator 09:22, 24 Martie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ordinul 343/2010, ANRSC la art.28(3) precizeaza ca la apartamentele considerate fara contorizare se calculeaza norma de 3,3 mc/persoana apa calda si 5.1 mc apa rece/persoana



vali m a scris:

Ordinul 343/2010, ANRSC la art.28(3) precizeaza ca la apartamentele considerate fara contorizare se calculeaza norma de 3,3 mc/persoana apa calda si 5.1 mc apa rece/persoana




Va multumesc.
Vă salut! Mulțumim pentru răspuns! Sunt presedintele unei asociații și mă interesează baza legală pentru regularizarea paușalului, cu mult mai mare decât consumul real, după ce locatarul vine cu indecșii după 8 luni de pasivitate și nedeclarare a consumului de apă rece sau caldă. În Ordinul 343 se face referire doar la apa caldă și după ce 2 luni am estimat consumul, din luna a 3-a intră in aplicare sistemul paușal. Există acolo o sintagmă ,,se recalculează pe cheltuiala proprietarului,,. Dacă paușalul este o penalizare și nu se adaugă la indecși, unde se pot evidenția, în listele de plată cei 5,1 mc/ lună, respectiv 3,3 mc/ lună pentru cei care nu aduc citirile din pură pasivitate. Unii zic, nu se știe în ce bază legală, că se ,,regularizează,, și nu mai plătesc alte 7 luni până se ajunge la indecșii reali aduși în a 8-a lună. Mulțumesc!

vali m a scris:

Ordinul 343/2010, ANRSC la art.28(3) precizeaza ca la apartamentele considerate fara contorizare se calculeaza norma de 3,3 mc/persoana apa calda si 5.1 mc apa rece/persoana



Puteti sa treceti mc de la pausal ca o penalizare, dar trebuie sa aveti o hotarare de AG sau comitet.
Mulțumesc frumos! Avem.

Alte discuții în legătură

Apometre desigilitate cyan cyan Asociatia de proprietari poate impune sanctiuni prin hotarare a AG in cazul in care se constata la verificarea apometrelor faptul ca sigiliul este deteriorat ... (vezi toată discuția)
Plata in sistem pausal pentru consumul de apa dirina2 dirina2 Buna seara! Va rog sa-mi spuneti care este actul normativ care legifereaza modalitatea si cantitatea de apa rece platita in sistemul pausal? Reprezentantii ... (vezi toată discuția)
Consum apa pausal in bucuresti Anca07 Anca07 Vara trecuta am facut verificarea metrologica a contoarelor de apa in bloc, dar 5 apartamente au refuzat aceasta verificare si nici nu au montat contoare noi. ... (vezi toată discuția)