Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata 10% sănătatea si 25% cas la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata 10% sănătatea si 25% cas la PFA

Dacă veniturile din PFA depășesc cele 12 salarii minime toată suma se impozitează cu 10% sănătatea si 25% cas sau doar suma care d2paseste 30500?
george-neagu, moderator
Nu. Se vor aplica procentele pentru cass si cas doar la valoarea plafonului celor 12 salarii minime brute pe economie, adica de exemplu in acest an la 30500lei.
Mulțumesc mult