avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata 10% sănătatea si 25% cas la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata 10% sănătatea si 25% cas la PFA

Dacă veniturile din PFA depășesc cele 12 salarii minime toată suma se impozitează cu 10% sănătatea si 25% cas sau doar suma care d2paseste 30500?
Ultima modificare: Joi, 10 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: oliver mandic , utilizator 14:33, 10 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Se vor aplica procentele pentru cass si cas doar la valoarea plafonului celor 12 salarii minime brute pe economie, adica de exemplu in acest an la 30500lei.
Mulțumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe venituri extrasalariale claudius022 claudius022 Buna ziua, Ma puteti ajuta cu informatii cu privire la taxele pe veniturile extrasalariale? Sunt angajat full time (programator) iar pe langa asta am si ... (vezi toată discuția)
Venituri ca persoana fizica (nu pfa) R()bert R()bert Buna ziua, Incerc sa fac o simulare si am nevoie de putin ajutor. O persoana fizica poate lucra printr-o platforma de genul freelancer si poate incasa ... (vezi toată discuția)
Sanatate pfa Reli15 Reli15 Daca sunt angajat si am si pfa separat, platesc sanatatea si la pfa, in moment ce imi opreste din salariu? (vezi toată discuția)