Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ca mostenitor rezervatar,cum pot afla daca un alt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ca mostenitor rezervatar,cum pot afla daca un alt mostenitor ...

Ca mostenitor rezervatar,cum pot afla daca un alt mostenitor rezervatar a vandut terenul intravilan la care am si eu dreptul?
Titlul de proprietate a fost deteriorat si nu mai e valabil.Cei de la primaria din sat mi-au spus ca trebuie sa obtin un alt titlu de proprietate din arhiva de care tine satul.Din pacate mi s-a spus ca arhiva din orasul respectiv a ars.Intre timp am pierdut actul de proprietate. Cum pot sa obtin partea mea de teren intravilan la care am dreptul?La ce insitututii sa ma adresez? Daca celalalt mostenitor rezervatar a vandut terenul intravilan la negru cum pot afla?
vlad19722, utilizator
Buna ziua,

Titlul de proprietate este reprezentat de certificatul de mostenitor. Il aveti? Cunoasteti unde e situat imobilul? Incercati sa solicitati un extras CF aferent terenului si in extrasul CF va aparea daca acesta a fost instrainat.

Cu stima,
av.Jasmine Oancea
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.Am avut documentul notarial (foaie de dota) prin
care bunica a primit terenul intravilan de la mama dansei.Dar ulterior s-a deteriorat
f.tare,nemaiputandu-se citi aproape nimic din document.Bunica mea a decedat in 2005.
Si dupa asta nu am mai gasit documentul notarial ( foaie de dota) in casa bunicii.
Bunica nu a reusit sa obtina un duplicat dupa documentul original ( foaie de dota),datorita faptului ca
documentul notarial ( foaie de dota) era f.deteriorat iar arhiva de care tine satul
arsese.Dar bunica nu a verificat pe teren daca aceasta arhiva arsese cu adevarat.Da,cunosc unde e situat terenul intravilan al bunicii ,unde o persoana
din satul respectiv a primit dreptul de la primaria satului,sa isi construiasca
casa in comunism.
Cum se poate obtine certificatul de mostenitor,in conditiile in care nu mai
avem documentul notarial ( foaie de dota) si care era f.deteriorat?Ca mostenitori
rezervatari atat eu cat si fratele avem dreptul la jumatate din acest teren intravilan
,la cealalta jumatate unchiul meu.
Banuiesc ca extrasul CF aferent terenului il solicit de la Oficiul de Cadastru si
Publicitate din judetul de unde este situat terenul intravilan.Daca constat ca in
urma extrasului CF,terenul intravilan nu a fost vandut,cum procedez mai
departe pentru a obtine partea din terenul intravilan care imi revine?
Astept raspunsurile dvs.
Va multumesc de ajutor
vlad19722, utilizator
Foaia de dota era valabila acum.100 de ani,daca bunica dvs a intrat cu terenul in CAP si nu a facut drmersuri dupa 1990 in baza legilor fondului funciar solicitand reconstituirea dreptului de proprietate acum e tardiv.Ce s a intamplat cu terenul a fost lucrat dupa 89 ,a fost restituit bunicii dvs.a fost colectivizat etc. sau e doar o amintire ca a avut zestre un teren.
Va multumesc pentru raspunsul trimis.
Ma scuzati ,dar mesajul pe care l-am scris in forum era despre terenul intravilan
adica teren de casa al buncii,nu teren arabil.Din mesajul dvs.rezulta ca mi-ati scris despre teren arabil.Cred ca e o eroare.
Bunica nu a reusit sa obtina un duplicat dupa documentul original ( foaie de dota),datorita faptului ca
documentul notarial ( foaie de dota) era f.deteriorat iar arhiva de care tine satul
arsese.Dar bunica nu a verificat pe teren daca aceasta arhiva arsese cu adevarat.Da,cunosc unde e situat terenul intravilan al bunicii ,unde o persoana
din satul respectiv a primit dreptul de la primaria satului,sa isi construiasca casa in comunism.
Cum se poate obtine certificatul de mostenitor,in conditiile in care nu mai
avem documentul notarial ( foaie de dota) si care era f.deteriorat?Ca mostenitori
rezervatari atat eu cat si fratele avem dreptul la jumatate din acest teren intravilan,la cealalta jumatate alt mostenitor rezervatar.
Banuiesc ca extrasul CF aferent terenului il solicit de la Oficiul de Cadastru si
Publicitate din judetul de unde este situat terenul intravilan.Daca constat ca in
urma extrasului CF,terenul intravilan nu a fost vandut,cum procedez mai
departe pentru a obtine partea din terenul intravilan care imi revine?
Astept raspunsurile dvs.
Va multumesc
Pt terenul intravilan este alta situatie,pt teren agricol era mai complicat daca nu se facusera demersuri in timp.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat