Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA IN CAZUL INCHIRIERII UNUI SPATIU INTRE PERSOANE ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

IN CAZUL INCHIRIERII UNUI SPATIU INTRE PERSOANE JURIDICE (PLATITOARE ...

IN CAZUL INCHIRIERII UNUI SPATIU INTRE PERSOANE JURIDICE (PLATITOARE DE TVA AMBELE SOCIETATI) FACTURAREA CHIRIEI SE POATE FACE FARA TVA?..
SE FACE DECLARATIE LA ANAF PRIVIND INCHIRIEREA IMOBILULUI?
SE FACE NOTIFICARE CU PRIVIRE LA FAPTUL CA FACTURAREA SE FACE FARA TVA?
MULTUMESC.
Chiria este fara TVA cf art 292 alin 2 lit e . Notificare catre ANAF se face in cazul in care se doreste facturarea cu TVA .
Atentie insa , daca se factureaza in regim de scutire daca firma detinatoare a cladirii si-a dedus TVA la cumpararea ei sau la constructia ei va trebui sa ajusteze TVA dedus ( adica sa dea inapoi la stat niste bani ) .

Daca in schimb se va factura cu TVA ( prin notificare la ANAF ) nu va fi necasara ajustarea taxei deduse.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal