avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA IN CAZUL INCHIRIERII UNUI SPATIU INTRE PERSOANE ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

IN CAZUL INCHIRIERII UNUI SPATIU INTRE PERSOANE JURIDICE (PLATITOARE ...

IN CAZUL INCHIRIERII UNUI SPATIU INTRE PERSOANE JURIDICE (PLATITOARE DE TVA AMBELE SOCIETATI) FACTURAREA CHIRIEI SE POATE FACE FARA TVA?..
SE FACE DECLARATIE LA ANAF PRIVIND INCHIRIEREA IMOBILULUI?
SE FACE NOTIFICARE CU PRIVIRE LA FAPTUL CA FACTURAREA SE FACE FARA TVA?
MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:26, 17 Februarie 2022
Chiria este fara TVA cf art 292 alin 2 lit e . Notificare catre ANAF se face in cazul in care se doreste facturarea cu TVA .
Atentie insa , daca se factureaza in regim de scutire daca firma detinatoare a cladirii si-a dedus TVA la cumpararea ei sau la constructia ei va trebui sa ajusteze TVA dedus ( adica sa dea inapoi la stat niste bani ) .

Daca in schimb se va factura cu TVA ( prin notificare la ANAF ) nu va fi necasara ajustarea taxei deduse.
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2022
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament - regim tva NeliDede NeliDede Buna ziua, Am o problema,daca ma poate ajuta cineva O societate detine 2 apartamente , pe care acum doreste sa le vanda. 1)Societatea este platitoare de ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva Cris2005 Cris2005 Firma pe care o reprezint a incheiat un contract de inchiriere a unui imobil, de la o firma romaneasca, platitoare de TVA. Firma proprietara emite in fiecare ... (vezi toată discuția)
Posibil storno factura? bbn_1982 bbn_1982 Buna seara! Am 2 intrebari: 1) Am emis niste facturi in luna septembrie cu TVA, pe baza unui contract de locatiune. Am inteles ca pentru aceste facturi nu se ... (vezi toată discuția)