Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

Firma pe care o reprezint a incheiat un contract de inchiriere a unui imobil, de la o firma romaneasca, platitoare de TVA. Firma proprietara emite in fiecare luna factura privind incasarea chiriei, insa factura nu contine TVA. Necontinand TVA-ul eu nu pot sa mi-l scad din contabilitate. Ce as putea face pentru a recupera TVA? Va multumesc
chiria nu contine tva pentru ca activitatea de inchiriere este activitate scutita , cf art 141 alin 2 lit e
Asadar nu puteti deduce tva , pentru ca ... nu exista
:)
Chiar daca in contract scrie ca in valoarea chiriei e cuprins si TVA-ul? Si daca inchirierea e scutita de TVA, inseamna ca firma respectiva nu plateste TVA pentru suma incasata de la mine..... Multumesc frumos pentru raspuns
as zice ca ceva nu e in regula cu contractul ; poate a scapat acest detaliu, sau poate e un model de contract inadecvat situatiei reale
Exista posibilitatea de facturare cu TVA a chiriilor, dar numai dupa notificarea finantelor ca se doreste facturarea cu tva . Motivul pentru care se poate factura, prin optiune, cu TVA este ca in cazul facturarii chiriei fara tva , societatea respectiva va trebui sa aplice prorata pentru calculul tva deductibil si unii prefera , din comoditate de calcul ( si uneori chiar e mai rentabil aplicare tva si deducere 100%) , sa factureze cu tva , si , de aici, implicit nu mai aplica prorata .
Da, firma respectiva nu plateste tva , dar nici nu deduce tva 100%, asa cum am aratat mai sus .
Corectati contractul .
trebuie corectat contractul, sa nu mai contina sintagma ''TVA inclus", ci "scutit tva conform art. 141, alin 2, lit e) cod fiscal

pe factura de chirie ce o primiti trebuie mentionata scutirea.

oricum, stati linistit, daca factura nu contine tva, nici nu-l platiti si nici nu-l deduceti apoi. daca proprietarul cladirii isi permite sa factureze in regim de scutire inseamna ca imobilul a iesit din perioada de ajustare sau pur si simplu nu stie ce-l asteapta la primul control fiscal, pentru ca trebuie ajustatata taxa dedusa, conform art. 149 cod fiscal.

bafta!
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Stiam ca pe avocatnet.ro gasesc profesionisti. Toate cele bune !=D>