Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta autoturism

Bună ziua,
Am cumpărat un autoturism pe care l-am înmatriculat cu numărul avut anterior.
Intrebarea mea este: rămâne valabilă rovinieta, aceasta fiind plătită pe acest autoturism pe un an de zile?

Mulțumesc anticipat !
Elena Andreea, administrator
Potrivit reprezentanților CNAIR, rovinieta ramane valabila pana la data mentionata pe bonul fiscal, indiferent de numarul de inmatriculare al autoturismului.
Răspunsul dvs. e eronat, sfatuiti greșit utilizatorul.
Rovinieta este valabilă doar pentru acel autoturism, cu aceeași serie, dacă păstrezi numărul, dar schimbi mașina, trebuie cumpărată alta rovinieta.
[ link extern ]

ynocentta a scris:

Potrivit reprezentanților CNAIR, rovinieta ramane valabila pana la data mentionata pe bonul fiscal, indiferent de numarul de inmatriculare al autoturismului.

latka, moderator
Aveți dreptate, tocmai am sunat la CNAIR, și mi-au confirmat că indiferent de numărul de înmatriculare,de bază pentru verificarea rovinietei rămâne seria de șasiu ceea ce cred că e și logic, poate ar trebui simplificată legea în această privință pentru bună înțelegere a tuturor celor interesați.

ynocentta a scris:

Potrivit reprezentanților CNAIR, rovinieta ramane valabila pana la data mentionata pe bonul fiscal, indiferent de numarul de inmatriculare al autoturismului.