avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta autoturism

Bună ziua,
Am cumpărat un autoturism pe care l-am înmatriculat cu numărul avut anterior.
Intrebarea mea este: rămâne valabilă rovinieta, aceasta fiind plătită pe acest autoturism pe un an de zile?

Mulțumesc anticipat !
Ultima modificare: Luni, 3 Iulie 2023
Elena Andreea, administrator
Cel mai recent răspuns: Tataly , utilizator 13:30, 4 Iulie 2023
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit reprezentanților CNAIR, rovinieta ramane valabila pana la data mentionata pe bonul fiscal, indiferent de numarul de inmatriculare al autoturismului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Răspunsul dvs. e eronat, sfatuiti greșit utilizatorul.
Rovinieta este valabilă doar pentru acel autoturism, cu aceeași serie, dacă păstrezi numărul, dar schimbi mașina, trebuie cumpărată alta rovinieta.
[ link extern ]

ynocentta a scris:

Potrivit reprezentanților CNAIR, rovinieta ramane valabila pana la data mentionata pe bonul fiscal, indiferent de numarul de inmatriculare al autoturismului.

Ultima modificare: Luni, 3 Iulie 2023
latka, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveți dreptate, tocmai am sunat la CNAIR, și mi-au confirmat că indiferent de numărul de înmatriculare,de bază pentru verificarea rovinietei rămâne seria de șasiu ceea ce cred că e și logic, poate ar trebui simplificată legea în această privință pentru bună înțelegere a tuturor celor interesați.

ynocentta a scris:

Potrivit reprezentanților CNAIR, rovinieta ramane valabila pana la data mentionata pe bonul fiscal, indiferent de numarul de inmatriculare al autoturismului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare amenda Madagascar2018 Madagascar2018 Ieri am primit prin posta o amenda de rovinieta din data de 22.07.2018, problema este ca eu am avut rovinieta, am chitanta si rovinieta facuta la benzinarie ... (vezi toată discuția)
Auto cumparat cu rovinieta valabila, pot folosi rovinieta pana expira ? patraule2 patraule2 Am vandut masina tatalui meu acum o luna si am verificat astazi pe site-ul CNADNR valabilitatea rovinietei. Exista o rovinieta valabila pe seria de sasiu a ... (vezi toată discuția)
Amenda datorita completarii gresite a rovinietei Ovidiu700 Ovidiu700 Buna ziua. In luna martie am circulat in afara orasului, iar inainte de a pleca la drum mi-am facut rovinieta. Ceea ce nu am observat a fost faptul ca ... (vezi toată discuția)