Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Părinții mei și ai celuilalt frate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Părinții mei și ai celuilalt frate drept, au un ...

Buna seara.
Părinții mei și ai celuilalt frate drept, au un apartament cu 4 camere. Părinții au divorțat în urmă cu 15 ani, dar nu au făcut niciodată partajul. Între timp, toți 4 am plecat din țară, tatăl și-a luat cetățenia in noul stat, din câte știu a renunțat la cetățenia română (cel puțin a spus că i-au tăiat cartea de identitate românească) și s-a recasatorit in străinătate.
Mama este in continuare cetățean român.
In ultimele zile, am aflat, de la celălalt frate, că urmează să meargă toți 3 in România și tata sa ii lase fratelui o partea lui, sau o procură ceva sa poată să sa ia partea lui.
Din câte știu, mama nu dorește vânzarea apartamentului și din cunoștințele mele, cred că asta ar fi singura modalitate pentru a mă elimina de la partea lui.
De asemeni, nu știu dacă această nouă sotie a lui (pentru că nu s-au căsătorit în țară), are și ea dreptul la jumătate din jumătatea lui (așa cum ar fi fost dacă erau căsătoriți in România).
Poate face așa ceva?
Va mulțumesc.
din punctul meu de vedere, apartamentul este al lor,

cred ca si din punctul lor de vedere, si al legii. Si daca e al lor, fac ce vor cu el.
Nimeni nu e obligat sa lase mostenire, asta trebuie sa stiti..
daca tata face [artaj cu mama si banii cuveniti pt partea lui ii joaca la pacanele, ghinion, nici dvs si nici fratele nu aveti ce mosteni
Poate mama nu vrea s avanda, dar la ffel, nieni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune.
Vb si dvs cu tatl, nu stiu de unde ati aflat ca vrea sa ii dea tatalui.

cred ca si din punctul lor de vedere, si al legii. Si daca e al lor, fac ce vor cu el.
Nimeni nu e obligat sa lase mostenire, asta trebuie sa stiti..

Mă refeream la faptul că va fi tot al lor chiar daca va rămâne doar unul singur in viață.
Vb si dvs cu tatl, nu stiu de unde ati aflat ca vrea sa ii dea tatalui.

In ultimele săptămâni ambii părinți au spus că trebuie să meargă în țara, din diferite motive (mama că îi expiră cartea de identitate, iar tata pentru a-și lua și echivala vechimea în munca din România pentru a se pensiona aici). Dar nu a însemnat nimic până când nu mi-a spus fratele meu ce vor să facă.
Sunt total de acord că dacă vor să vândă sa ii dea tot fratelui meu sunt liberi să o facă, deși sper sa existe o cale să nu pierd tot.
Din cate știu, inclusiv procesul de partaj ar fi unul foarte dificil, pentru că nu există un act de proprietate pe acel apartament, ci doar un contract de vânzare-cumpărare, el fiind achiziționat în anii 80, și nu au mai făcut schițe cadastrale sau ce era de făcut pentru asta, iar prin 2015 costurile erau destul de mari.

daca se inteleg, fac partajul la notar.
titlul de proprietate e acel contract de vanzare