Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abatere disciplinara?!sau exagerare?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abatere disciplinara?!sau exagerare?!

Un coleg, pe o rețea de socializare, în afara programului a fost jnjurat de un necunoscut și a răspuns cu aceiași moneda.Acum firma vrea sa l cerceteze disciplinar ca aduce prejudicii firmei?
Omul era în afara serviciului, pe rețeaua respectiva e persoana fizica, nu a a dus nici un prejudiciu firmei nici financiar nici moral.
Are voie sa fie sa I facă ceva firma?avertisment salariu tăiat?
Sobolan de tomberoane, utilizator
Un angajat ar putea fi „taxat” la locul de muncă pentru activitatea sa de pe rețelele sociale?
www.avocatnet.ro/articol_587...
Răspunsul este nu!

Nu poate fi cercetat disciplinar pentru așa ceva!
Exista unele exceptii. Doar in cazul cand a postat in timpul legal de munca, poate fi cercetat disciplinar, sau ar mai fi posibil, in functie de regulament de ordine interioara a angajatorului, atunci cand a denigrat pe retelele de socializare unitatea unde este angajat.
gh_liviu, utilizator
Nu tine .Daca Stoican de la Dinamo da o declaratie in timpul lui liber tot oficial a lui Dinamo este.Si Iohanis daca declara ceva indiferent de ora tot o sa fie asociat cu Romania.Daca se considera ca firma la care lucreaza a fost afectata de declaratiile lui,normal ca o sa fie sanctionat.

nicunicolae10 a scris:

Nu tine .Daca Stoican de la Dinamo da o declaratie in timpul lui liber tot oficial a lui Dinamo este.Si Iohanis daca declara ceva indiferent de ora tot o sa fie asociat cu Romania.Daca se considera ca firma la care lucreaza a fost afectata de declaratiile lui,normal ca o sa fie sanctionat.

Una este sa fii persoana publica si sa transmiti public ceva, o pozitie pentru care esti responsabil si alta este o discutie privata fie ea de orice natura. E doar problema celor doi, eventual al autoritatilor daca este vorba de amenintari sau alte chestii mai grave. Daca in discutia celor doi firma n-a fost obiect de discutie si mai ales subiect de denigrare, nu are ce se implica si lua masuri impotriva angajatului mai ales ca acesta era inafara orelor de program. Firma nu e tutore sau dirigintele nimanui inafara orelor de program