Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... O factura pro forma emisa constituie obligativitatea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

O factura pro forma emisa constituie obligativitatea din partea ...

O factura pro forma emisa constituie obligativitatea din partea emitentului
de a respecta datele inscrise in ea respectiv pretul produsului comandat chiar daca intre timp produsul comandat ajunge la un pret mai mare decat cel inscris in factura pro forma.?
CARE PRET SE PLATESTE?
Pro Forma nu este o factura per se. Este doar o notificare pentru plata unui avans, in conformitate cu înțelegerea furnizor - client.
Pretul total care se plateste este cel inscris pe factura fiscala eliberata de furnizor, din care se scade, fireste, valoarea platita prin Pro Forma.
In cazul produselor comandate cu plata (partiala) in avans, de regula se incheie un contract care prevede si termene de livrare, garantii, etc., precum si pretul total.
adriandimitriu, utilizator
O factură proforma are caracterul unei oferte pe care emitentul trebuie să o respecte pe toată durata de valabilitate a acesteia, având doar caracter informativ, și nu obligatoriu pentru primitor, care generează obligații pentru vânzător, cum ar fi obligația de păstrare a prețului anunțat pentru întreaga perioadă de valabilitate a ofertei cuprinse în această factură, și care exprimă doar intenția de tranzacționare, respectiv cea a vânzătorului de a livra și cea a cumpărătorului de a achiziționa mărfuri sau servicii.

O factură pe care este înscrisă mențiunea „proforma” nu are nicio valoare juridică pentru cel care o primește, nu generează niciun fel de obligații pentru acesta, respectiv nu atestă transferul de proprietate asupra bunurilor menționate în ea, astfel încât ar fi nelegală reținerea de către instanță a existenței unui contract între părți doar pe baza unei astfel de facturi proforma și fără a se fi întâlnit acordul de voință al acestora asupra unui element esențial al contractului, și anume prețul.
[ link extern ] /
-conținut dublat-

Manuela Rășină, administrator