Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale As dori sa prelungesc un contract de închiriere al ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

As dori sa prelungesc un contract de închiriere al unui spațiu comercial.

Bună ziua! As dori sa prelungesc un contract de închiriere al unui spațiu comercial (frizerie) printr-un act adițional in care sa specific ca proprietarul să îmi permită și subînchirierea.. Contractul care expira curând este înregistrat la ANAF de proprietar. Actul adițional trebuie semnat la un notar sau îl putem încheia între noi după care să meargă sa îl înregistreze la ANAF? În cazul în care nu este nevoie de notar cum pot redacta acel act adițional sa aduc modificările necesare de prelungire și dreptul la subînchiriere? Exista modele pe internet? Vă mulțumesc
george-neagu, moderator
nu e nevoie de notar. dar proprietarul trebuie sa agreeze clauzele. exista modele pe internet, care pacatuiesc prin faptul ca modele fiind, nu sunt asa de personalizate cum ati vrea. mai bine consultati un avocat si ii explicati.