Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Plata avocatilor
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Plata avocatilor

As avea o intrebare: onorariul unui avocat cum se stabileste?... adica fiecare ia cat vrea? sau se percepe pentru o anumita munca o anumita suma de bani prestabilita de o norma, lege, etc?, iar atunci cand primeste banii pentru munca depusa ar trebui sa iti dea o chitanta ceva ?...scuze daca intrebarile sunt puerile dar nu cunosc si as vrea totusi sa stiu cam cum stau lucrurile aici
in functie de complexitate fiecare avocat isi stabileste onorariul.

se intocmeste contract de reprezentare si binenteles ca se elibereaza chitanta sau bon fiscal cand se incaseaza onorariul in numerar:P

onorariul avocatului se recupereaza de obicei de la partea care pierde :D

succes =D>
iar plata onorariului se face in avans, la inceputul colaborarii si exista si posibilitatea onorariului de succes pt reusita avuta.
danni potter a scris:
onorariul unui avocat cum se stabileste?... adica fiecare ia cat vrea?
sau se percepe pentru o anumita munca o anumita suma de bani prestabilita de o norma, lege, etc?, iar atunci cand primeste banii pentru munca depusa ar trebui sa iti dea o chitanta ceva ?...

Buna ziua,
Raspunsul onest ar fi fost de genul:
Fiecare avocat cere "maximum" pe care i-l permite "piata libera a breslei" in functie de unele criterii pur personale:
- complexitatea actiunii, categoria ei (civil, penal, comercial), stadiul procesual (fond, apel, recurs), instanta (judecatorie, tribunal, curte apel, etc.);
- modul in care avocatul el insusi se apreciaza in functie de pregatire, vechime in barou, studii, colegi, etc.
- modul in care avocatul "evalueaza" clientul;
- "plus-valoarea" materiala si/sau morala pe care castigarea procesului o poate aduce clientului (eventual un "onorariu de succes").
........ si poate mai sunt si altele .........
Cu stima,

P.S.
Stimatii avocati pot sa ma completeze si/sau sa ma cenzureze, dupa caz
legalmgm, utilizator