avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Am o hotărâre de evacuare a unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Am o hotărâre de evacuare a unui uscător dintr ...

Bună ziua! Am o hotărâre de evacuare a unui uscător dintr un bloc. Uscătorul se afla la etajul 5 dar pe hotărâre scrie etajul 4, in plus pe hotărâre scrie strict evacuarea mea fara alte completări iar executorul vrea sa pună lacăt și să predea cheia președintelui de asociație. Este legal așa ceva? Menționez că în uscător sunt și lucrurile altei vecine care posedă un tabel din anul 2002 in care 15 din 19 locatari îi cedează partea lor de uscător. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: matileank , utilizator 08:10, 2 Martie 2022
Oricum va scoate de acolo...uscatorul este parte comuna. Aia 15 care au semnat, e treaba lor....ramane partea comuna a celorlalti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este perfect legal ca uscatorul sa fie accesibil tuturor proprietarilor din bloc,uscatorul facand parte din partea comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii pot utiliza parte din partea comuna de condominiu,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari-prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Știu despre lege și o înțeleg. Întrebarea mea era despre vecina. In hotărâre scrie că trebuie evacuat Popescu. Trebuie să fie evacuat și Ionescu? Este legal?

ynocentta a scris:

Este perfect legal ca uscatorul sa fie accesibil tuturor proprietarilor din bloc,uscatorul facand parte din partea comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii pot utiliza parte din partea comuna de condominiu,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari-prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. am o nelamurire in privinta uscatoriei din bloc. ... Laurici95 Laurici95 Buna seara. Am o nelamurire in privinta uscatoriei din bloc. Eu locuiesc la etajul 1, iar la parter am o vecina care vrea sa vina la etajul 1 sa isi usuce ... (vezi toată discuția)
Asociatia calea vitan 9, bl.v6, sc 1 Calle Calle Bună ziua! Cum pot folosi cei de la parter balconul de la etaj pe post de uscator și să fim si in legalitate pentru că a fost depusă o sesizare la ... (vezi toată discuția)
Uscatorie bloc! bună seara! as vrea sa stiu daca uscatoriile blocului care se ... onetime onetime Bună seara! As vrea sa stiu daca uscatoriile blocului care se află la parter sunt bun comun sau se pot folosi doar anumite persoane de acestea. În prezent, ... (vezi toată discuția)