Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa de mediu
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa de mediu

Buna ziua, Daca nu platesc impozitul datorat la primarie ( pentru taxa de mediu intrucat ne cere o suma foarte mare), este adevarat ca dupa 5 ani datoria se prescrie?
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Dacă nu va trimite alte acte acasă pe parcursul celor 5 ani gen înștiințare de plată somați etc se prescrie. Da trimite nu se prescrie

MhMEla a scris:

Buna ziua, Daca nu platesc impozitul datorat la primarie ( pentru taxa de mediu intrucat ne cere o suma foarte mare), este adevarat ca dupa 5 ani datoria se prescrie?
Va multumesc.

Am primit anul trecut titlu executoriu pentru taxa speciala de mediu, iar anul acesta decizie de impunere, unde sunt scrise taxele pe cladiri, auto, teren, dar si taxa speciala de mediu. Intreaga localitate considera a fi abuziva aceasta taxa intrucat nu s-a stiut de ea pana anul trecut, si acum ne pune sa platim cate cel putin 800lei/familie din urma
MhMEla, utilizator
Doar prin justitie puteti contesta aceasta taxa daca e asa cum scrieti. Si procedura e asa: platiti ceea ce aveti de platit acum, in acelasi timp contestati in justitie si daca veti obtine o hotarare judecatoreasca definitiva favorabila, va veti recupera banii. Altel, vi se pun penalitati de intarziere calculate pana la data hotararii judecatoreasti definitive.