Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am si eu o intrebare, daca se intampla sa conduci sub ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am si eu o intrebare, daca se intampla sa conduci sub influenta ...

Am si eu o intrebare, daca se intampla sa conduci sub influenta bauturilor alcoolice(fara accident) si te opreste politia, iti cere datele etc, te pune sa suflii spre el(spre nasul politistului) dar nu iti pune etilotest si nici probe de sange nu ti se recolteaza, mai risti sa patesti ceva?
Sau cazul 2, aceeasi situatie, conduci sub influenta bauturilor alcoolice fara accident , nu te opreste politia, mai patesti ceva?
Din moment ce agentul nu constata faptul ca ati condus sub influenta alcoolului, atunci nu are ce sa se mai intample.
Mltumesc frumos! deci la ambele cazuri din tot ce am relatat, raspunsul este NU? ca nu risc nicio pedeapsa?