Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... coordonator compartiment?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

coordonator compartiment?

Buna ziua!
Am si eu o nedumerire. In cadrul unui compartiment din institutiei avem un comp. format din 3 funct cu urmatoarele funct.: asist. tr.2, asist. tr.1 si superior tr.1.
Conducerea doreste sa numeasca coordonator al corpartimentului persoana cu functia cea mai mica.asist.tr.2.
E legal acest lucru?
Da este legal, daca se repecta procedura legala de promovare/numire.
procedura legala,insemnand ce? Decizia de numire si atat?
Legal nu exista asa ceva:coordonator compartiment. In cel mai bun caz este sef birou (si trebuie sa existe in cadrul respectivului birou minim 5 functii de executie). Conform legii 330/2009 este prevazuta functia de sef birou; nu se mai pot acorda indemnizatii de conducere la salariul de baza (legea nu mai prevede indemnizatii de conducere).