Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Trecere frontiera minor spatiu Schengen
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Trecere frontiera minor spatiu Schengen

Bună ziua,

as dori sa am un răspuns cu privire la circulația unui minor în spațiul Schengen în cazul în care România ar adera la acest spațiu. Mai exact, dacă părinții minorului sunt divorțați, și unul dintre ei ar dori sa iasă din Romania cu minorul (fara acordul tatălui, fara o procura),o poate face? Mai exact, dacă România ar adera la acest spațiu, nu mai trebuie acordul de călătorie prin procură din partea celuilalt părinte (custodie comună!) Părintele unde are domiciliul minorul (in acest caz, mama) urmărește de mult timp să treacă cu minorul granița in vederea stabilirii ei și a minorului in Belgia (a intentat și procese de substituire acord parental, neavând câștig de cauză).
In cazul in care trece granița prin aceasta aderare la spațiul Schengen, poate face tatăl sesizare, că nu i s a cerut acordul? Una e eliminarea verificării documentelor la frontiera și alta e trecerea fara a avea acordul celuilalt părinte, zic eu!
Mulțumesc anticipat!
pinko, utilizator
Nu va mai fi necesar acordul expres al tatalui la trecerea frontierei.
Insa cf legii,,e necesar acordul parintelui daca mutarea impiedica exercitarea autorității parintesti de către parintele nerezident.