Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor in schengen
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor in schengen

Minor in schengen.
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca vom adera la spatiul Schengen, in ce conditii voi putea calatori cu un minor de 8ani, domiciliul la mine, fam monoparentala, custodie comuna cu tatal care nu isi da acordul pt procura. Va fi necesar pasaportul? Acordul tatalui? Ma intereseaza calatorii doar in spatiul schengen. Multumesc
Intai sa intram si apoi mai vedeti. Teoretic, nu va mai fi nevoie de acordul tatalui.
gi-jane2, moderator
Ma intereseaza si daca va fi nevoie de pasaport. Si pt pasaport e nevoie de acordul celuilalt parinte. Dne ajuta sa intram in Schengen!
Nimeni nu stie raspunsul??
deocamdata nu suntem, deci ...
cum copilul nu are buletin, va calatori cu pasaportul si pt pasaport trebuie acordul tatalui sau o hotarare a instantei pt suplinire acord.
gi-jane2, moderator
Nu e de ajuns certificatul de nastere? Adica trecerea dintr_un stat schengen in altul nu va fi cum se face azi trecerea dintr_un judet in altul? Intre Belgia, Franta, Spania Italia etc nu exista la acest moment nici un control vamal.