Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Masca de protecție la locul de munca
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Masca de protecție la locul de munca

Mai este obligatorie masca de protectie la locul de munca daca nu se mai prleungeste starea de alerta?
Nu mai este obligatorie, e doar recomandat să fie purtată în continuare în locurile aglomerate. Starea de alertă a fost ridicată pentru că s-au micșorat numărul infectărilor și al deceselor, nu pentru că a dispărut virusul.

Citiți acest articol, puteți afla mai multe:
www.avocatnet.ro/articol_607...
Daca prin riscurile profesionale identificate si evaluate de catre angajator se impune purtarea unei masti de protectie, angajatorul o poate nominaliza in Lista cu echipament individual de protectie stabilind conditii concrete/ instructiuni proprii de purtare. EIP se asigura de catre angajator fara plata/ cota parte din partea lucratorilor.