Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am permisul retinut de 2 ani de zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am permisul retinut de 2 ani de zile

am si eu o nelamurire , in urma cu 2 ani si ceva am avut un accident din care nu au rezultat victime ci doar pagube materiale , a venit politia ma testat ( bausem ) cu alcotestul din care a reiesit o alcolemie de 0.54 in aerul expirat , mia facut dosar penal si mi-au retinut permisul fara drept de circulatie , la analize in sange am avut o alcolemie de 0.7 mg si de 0.54 mg , au trecut 2 ani si ceva si eu tot nu am permisul, am fost chemat la cercetari penale la udriste , pe citatie era trecut art 87 / oug195 / 2002 , si au spus ca mai trebui o recalculare pe care nu am mai facuto. Ce pot sa fac ca am nevoie de permis ca de aer
Eu va sfatuiesc sa faceti reclacularea si daca stiti sa raspundeti la intrebari,situatia se poate modifica in favoarea dvs.
Pana la inaintarea dosarului la Parchet nu puteti solicita emiterea unei dovezi de circulatie.
Puteti solicita procurorului care va ancheta acesta cauza si daca acesta dispune eliberarea dovezii,politia rutiera ,trebuie sa se conformeze.
r.gabi a scris:

Eu va sfatuiesc sa faceti reclacularea si daca stiti sa raspundeti la intrebari,situatia se poate modifica in favoarea dvs.
Pana la inaintarea dosarului la Parchet nu puteti solicita emiterea unei dovezi de circulatie.
Puteti solicita procurorului care va ancheta acesta cauza si daca acesta dispune eliberarea dovezii,politia rutiera ,trebuie sa se conformeze.
La ce fel de intrebari ar trebuii sa stiu sa raspund?
Va multumesc
In general,intrebarile se refera la mancarea si bautura consumata inainte de momentul in care ati fost testat prin alcooltest.
Se face un calcul cu privire la cantitatea de alcool ingurgitata pe greutate corp,in raport de mancarea ingurgitata.
Conteaza foarte mult varsta,rezervele organismului fiind mai mari cand persoana este tanara
Alcoolemia se calculeza dupa formula Widmark,unde:
C-concentratia alcoolului in sange
B-cantitatea de alcool pur exprimata in grame
G-greutatea corporala
r-factorul de difuzie(0,7 la barbat,0.6 la femeie)
Formula este:
C=A:Gxr