Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Un PFA avand activitate coafura, impozitare in sistem ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Un PFA avand activitate coafura, impozitare in sistem real.

Buna! Un PFA avand activitate coafura, impozitare in sistem real.
Realizeaza venituri 51000 lei
Cheltuieli deductib 47000 lei
Casa marcat 890 lei
Pt. calculul casei de marcat se aplica urmatorul mod de calcul:
51000-47000+890=4890 => impozit 489 lei
Diferenta de 401 lei se raporeaza pana la recuperare..
Cum completez DU pentru realizari la randul costuri cu casa de marcat. Trec 890 valoarea casei sau 489 ?
george-neagu, moderator
Treceti 890 valoarea casei, conform facturii.