Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contribuții daca am contract cu o firma din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contribuții daca am contract cu o firma din străinătate

Bună ziua,

Iau în calcul să închei un contract cu o firma din afara și as vrea sa știu (1) ce contribuții sunt obligatorii de platit pe lângă impozitul pe venit (de ex daca nu am o problema cu faptul că nu mi se adaugă acest timp la pensie, pot sa nu plătesc contribuții sociale?) Și (2) ca să achit aceste contribuții și impozitul pe venit trebuie sa devin PFA sau pot pur și simplu să le plătesc fara alte formalități?

Mulțumesc
Ce fel de contract vreți să încheiați? Din ce calitate: persoană fizica sau comerciant?
Iulian MANEA, Contabil

Iulian MANEA a scris:

Ce fel de contract vreți să încheiați? Din ce calitate: persoană fizica sau comerciant?

Persoana fizica, cred. Este vorba de un contract de colaborare prin care eu voi primi un salariu, din afara țării, pentru care ar trebui să îmi plătesc singura taxele și contribuțiile.
Ca să știu dacă accept, vreau sa știu dinainte cu ce sumă as rămâne după achitarea celor obligatorii.