Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am platit o sulta prin ordin de plata, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am platit o sulta prin ordin de plata, dar OCPI vrea ...

Buna seara. Am platit o sulta prin ordin de plata, dar OCPI vrea declaratie notariala de la persoana catre care am platit, ca sa radieze sulta. Persoana respectiva refuza sa dea declaratia. Ce pot face in acest caz? Se poate apela la un executor judecatoresc care sa ma ajute? Va multumesc.
Buna ziua,

Formulati o actiune impotriva persoanei care refuza sa dea declaratia prin care sa solicitati instantei de judecata sa constate ca s-a achitat sulta.

Cu stima,
av.Jasmine Oancea
Singura solutie este cea mentionata in raspunsul anterior,un executor nu va poate ajuta la acest moment.
Buna ziua,

Notificati prin avocat beneficiarul sultei sa isi indeplineasca obligatia de radiere a sultei din cartea funciara. Avocatul ii
va pune in vedere inclusiv faptul ca, in caz contrar urmeaza sa va adresati instantei de judecata si ca va fi obligat si la plata cheltuielilor de judecata.
In cazul in care nu se conformeaza sau daca va adresati direct instantei de judecata, trebuie sa formulati o cerere prin care sa solicitati instantei sa dispuna pe cale judecatoreasca RADIEREA sultei din cartea funciara.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat