Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ies la pensie cu gr 1 la 58 ani si 6 luni la aceasta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ies la pensie cu gr 1 la 58 ani si 6 luni la aceasta se pot scade ...

Ies la pensie cu gr 1 la 58 ani si 6 luni la aceasta se pot scade 2 ani dacă se aproba legea cu zonele poluate sunt din ploiesti
Nu se cumuleaza cele doua posibilitati pentru reducerea varstei de pensionare. Iesind la pensie cu grupa de munca, deja ati beneficiat de reducerea varstei de pensionare ca urmare a lucrului in conditii speciale (inclusiv in mediu toxic). Cei doi ani de care amintiti se aplica numai locuitorilor din zonele poluate stabilite prin lege, care nu au fost salariati la firma poluatoare.

POPA GHEORGHE a scris:

. Cei doi ani de care amintiti se aplica numai locuitorilor din zonele poluate stabilite prin lege, care nu au fost salariati la firma poluatoare.

Acum este deja valabil pentru cei din zlatna, Baia Mare......unde scrie in art.65 din legea 263/2010 care sunt firmele poluatoare din zonele respective?
goplanet, utilizator
In art. 65 din Legea nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare sunt mentionate toate localitatile unde se aplica pe o raza de 8 Km in jurul poluatorului. In parlament exista si o noua lege de completare a art.65.