Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducerea varstei de pensionare

Buna ziua
Am citit despre faptul ca senatorii au propus un amendament la legea pensiilor, referitor la iesirea la pensie cu doi ani mai devreme fara penalitati, a persoanelor care au locuit cel putin 30 ani in zone poluate (Rovinari). V-as ruga sa-mi spuneti daca acest proiect a fost aprobat de Parlament sau nu.
Prin Legea nr. 144/ 26.06.2017 s-a completat art. 65 al.(5) din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare si beneficiaza de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare persoanele care au locuit minim 30 de ani in zone afectate de poluare remanenta ..., respectiv Baia Mare, Copsa Mica, Zlatna, Tg. Mures, Slatina, Turnu Magurle si Rm. Valcea pe o raza de 8 Km in jurul localitatii. Rovinari nu figureaza in lege.

POPA GHEORGHE a scris:

Prin Legea nr. 144/ 26.06.2017 s-a completat art. 65 al.(5) din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare si beneficiaza de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare persoanele care au locuit minim 30 de ani in zone afectate de poluare remanenta ..., respectiv Baia Mare, Copsa Mica, Zlatna, Tg. Mures, Slatina, Turnu Magurle si Rm. Valcea pe o raza de 8 Km in jurul localitatii. Rovinari nu figureaza in lege.

Valea Jiului ( HD) este cuprinsa in lista zonelor afectate ? Multumesc
Daca cititi cu atentie mesajul veti observa ca Valea Jiului nu este nominalizata.