Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract de munca educatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract de munca educatoare

Bună ziua! Pentru dosarul de modificare a contractului de muncă din perioada determinata in contract pe durata viabilității postului primul criteriu este domiciliu. Exista vreo șansă să se aprobe dosarul daca se atașează dovada programării pentru schimbarea buletinului? Menționez că am nota mai mare ca cealaltă colega la titularizare care în schimb are buletinul in localitatea unde e postul. Va mulțumesc!
RosuLidia, utilizator
În situația în care numărul solicitărilor de modificare a duratei contractului individual de muncă este mai mare decât numărul posturilor vacante la o anumită specialitate, departajarea se realizează în conformitate cu prevederile art. 52 alin. (7) din Metodologia-cadru, respectiv:
1. domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic / catedra;
2. domiciliul cel mai apropiat de unitatea de învățământ;
3. gradul didactic;
4. nota / media cea mai mare la gradul didactic/ examenul de definitivare în învățământ;
5. media de departajare cea mai mare (anexa 15 la Metodologia-cadru)
6. media cea mai mare la examenul de finalizare a studiilor
Mulțumesc pentru răspuns! Ar fi cel mai aproape de unitatea de învățământ și aș avea șansa doar că de la buletine nu pot ridica flotantul in timp util pentru depunerea dosarului. De aceea am întrebat dacă ajuta la ceva sa dovedesc că urmează să am buletinul

Cornel Vasile a scris:

În situația în care numărul solicitărilor de modificare a duratei contractului individual de muncă este mai mare decât numărul posturilor vacante la o anumită specialitate, departajarea se realizează în conformitate cu prevederile art. 52 alin. (7) din Metodologia-cadru, respectiv:
1. domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic / catedra;
2. domiciliul cel mai apropiat de unitatea de învățământ;
3. gradul didactic;
4. nota / media cea mai mare la gradul didactic/ examenul de definitivare în învățământ;
5. media de departajare cea mai mare (anexa 15 la Metodologia-cadru)
6. media cea mai mare la examenul de finalizare a studiilor

Aveti contract de inchiriere acolo sau ce alt act?
Am depus actele pentru viza de flotant. Ar merge cu un contract de închiriere? Și cum se procedează? Trebuie înregistrat la Fisc?
Trebuie înregistrat la fisc.