avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract de munca educatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract de munca educatoare

Bună ziua! Pentru dosarul de modificare a contractului de muncă din perioada determinata in contract pe durata viabilității postului primul criteriu este domiciliu. Exista vreo șansă să se aprobe dosarul daca se atașează dovada programării pentru schimbarea buletinului? Menționez că am nota mai mare ca cealaltă colega la titularizare care în schimb are buletinul in localitatea unde e postul. Va mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 11 Martie 2022
RosuLidia, utilizator
Cel mai recent răspuns: RosuLidia , utilizator 12:14, 14 Martie 2022
În situația în care numărul solicitărilor de modificare a duratei contractului individual de muncă este mai mare decât numărul posturilor vacante la o anumită specialitate, departajarea se realizează în conformitate cu prevederile art. 52 alin. (7) din Metodologia-cadru, respectiv:
1. domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic / catedra;
2. domiciliul cel mai apropiat de unitatea de învățământ;
3. gradul didactic;
4. nota / media cea mai mare la gradul didactic/ examenul de definitivare în învățământ;
5. media de departajare cea mai mare (anexa 15 la Metodologia-cadru)
6. media cea mai mare la examenul de finalizare a studiilor
Mulțumesc pentru răspuns! Ar fi cel mai aproape de unitatea de învățământ și aș avea șansa doar că de la buletine nu pot ridica flotantul in timp util pentru depunerea dosarului. De aceea am întrebat dacă ajuta la ceva sa dovedesc că urmează să am buletinul

Cornel Vasile a scris:

În situația în care numărul solicitărilor de modificare a duratei contractului individual de muncă este mai mare decât numărul posturilor vacante la o anumită specialitate, departajarea se realizează în conformitate cu prevederile art. 52 alin. (7) din Metodologia-cadru, respectiv:
1. domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic / catedra;
2. domiciliul cel mai apropiat de unitatea de învățământ;
3. gradul didactic;
4. nota / media cea mai mare la gradul didactic/ examenul de definitivare în învățământ;
5. media de departajare cea mai mare (anexa 15 la Metodologia-cadru)
6. media cea mai mare la examenul de finalizare a studiilor

Aveti contract de inchiriere acolo sau ce alt act?
Am depus actele pentru viza de flotant. Ar merge cu un contract de închiriere? Și cum se procedează? Trebuie înregistrat la Fisc?
Trebuie înregistrat la fisc.

Alte discuții în legătură

Titularizare la nivelul scolii Albert35 Albert35 Supun atentiei dumneavoastra problema tutularizarii la nivelul unitatii de invatamant... Sunt profesor de informatica cu o vechime efectiva in invatamant ... (vezi toată discuția)
Ultimul pas de a contesta rezultatul la o lucrare scrisa la examenul de titularizare in invatamant 2009 radu stroe radu stroe Urgent!!!!! Am obtinut o nota de care nu am fost multumit si am facut contestatie in urma careia am castigat 0,50 de puncte acestea nefiind necesare pentru ... (vezi toată discuția)
Restructurare invatamant -titulari ContSters314005 ContSters314005 Intr-o scoala este vizata pentru restrangere catedra de fizica. Sunt doua cadre didactice, unul avand incadrare ca titular pe catedra de fizica (fiind ... (vezi toată discuția)