Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, As dori sa stiu daca contest o hotărâre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, As dori sa stiu daca contest o hotărâre judecatoreasca ...

Bună ziua,
Asi dori sa stiu daca cotest o hotarire judecatoreasca privind un proces de partaj, trebuie sa achit taxa judiciara din nou si daca avocatul care m-a reprezentat trebuie platit din nou, sau numai o suplimentare la ce s-a achitat pina in prezent ??
Buna ziua,

Potrivit art. 23 din OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru

(1) Cererile pentru exercitarea apelului împotriva hotărârilor judecătorești se taxează cu 50% din:

a) taxa datorată pentru cererea sau acțiunea neevaluabilă în bani, soluționată de prima instanță, dar nu mai puțin de 20 lei;
b) taxa datorată la suma contestată, în cazul cererilor și acțiunilor evaluabile în bani, dar nu mai puțin de 20 lei.
(2) Apelul incident și apelul provocat se taxează potrivit regulilor prevăzute la alin. (1).

Cu privire la onorariu, trebuie sa discutati acest aspect cu avocatul care va reprezinta.
Onorariul il platiti conform contractului de asistenta juridica pe care l-ati semnat. Cel mai probail, contractul a fost incheiat pentru prima instanta.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
o sa platiti taxa de timbru jumatate din cat ati platiti prima data si da, avocatul trebuie platit ca e alt proces.