Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contract de întreținere persoane varstnice
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contract de întreținere persoane varstnice

Va rog sa mi rsp.sora mea locuieste cu soțul ei,bolnav psihic,cu certif.de handicap accentuat,și cu curatela din partea surorii,ar dori să facă un contract de întreținere,pentru apartament,ei fiind în vârstă și nu au copii.Acest contract poate fi contestat de cineva. Poate fi semnat numai de sora el neavând discernamant.multumesc
olga2011, utilizator
Cine a stabilit că n-are discernământ`? L-a exeaminat o comisie de medicină alegală`?

Ați precizat mai sus că are doar grad accentuat, iar la acest grad se consideră că are capacitate de autoîntreținere.

Dapix a scris:

Cine a stabilit că n-are discernământ`? L-a exeaminat o comisie de medicină alegală`?

Ați precizat mai sus că are doar grad accentuat, iar la acest grad se consideră că are capacitate de autoîntreținere.

Are curatela in urma unor expertize medic.in urma cu câțiva ani.oricum și el e de acord cu acel contract de întreținere,mulțumesc.
Curatelă la grad accentuat nu-i limitează drepturile.

Deci contractul de întreținere poate fi atacat în instanță pentru anulare, chiar de el, de titular.
Dreptul de a se adresa justiției nu-i este anulat.
Chiar daca acum este de acord cu acest contract de întreținere, peste ani se poate răzgândi, pentru că are discernamânt.
La gradul accentuat nu este retardat mental, deci judecă și se autoîngrijește.

Și aveți în vedere să nu confundați curatela cu punerea sub interdicție judecătorească.

Dacă ar avea încadrare în gradul grav cu însoțitor ,juridic lucrurile ar sta altfel.

Alta persoană nu are dreptul legal sa atace contractul de întreținere, deci numai titularul, care susțineți dvs că nu are discernământ.
Dapix, utilizator