avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contract de întreținere persoane varstnice
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contract de întreținere persoane varstnice

Va rog sa mi rsp.sora mea locuieste cu soțul ei,bolnav psihic,cu certif.de handicap accentuat,și cu curatela din partea surorii,ar dori să facă un contract de întreținere,pentru apartament,ei fiind în vârstă și nu au copii.Acest contract poate fi contestat de cineva. Poate fi semnat numai de sora el neavând discernamant.multumesc
Ultima modificare: Duminică, 13 Martie 2022
olga2011, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 18:46, 13 Martie 2022
Cine a stabilit că n-are discernământ`? L-a exeaminat o comisie de medicină alegală`?

Ați precizat mai sus că are doar grad accentuat, iar la acest grad se consideră că are capacitate de autoîntreținere.


Dapix a scris:

Cine a stabilit că n-are discernământ`? L-a exeaminat o comisie de medicină alegală`?

Ați precizat mai sus că are doar grad accentuat, iar la acest grad se consideră că are capacitate de autoîntreținere.

Are curatela in urma unor expertize medic.in urma cu câțiva ani.oricum și el e de acord cu acel contract de întreținere,mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Curatelă la grad accentuat nu-i limitează drepturile.

Deci contractul de întreținere poate fi atacat în instanță pentru anulare, chiar de el, de titular.
Dreptul de a se adresa justiției nu-i este anulat.
Chiar daca acum este de acord cu acest contract de întreținere, peste ani se poate răzgândi, pentru că are discernamânt.
La gradul accentuat nu este retardat mental, deci judecă și se autoîngrijește.

Și aveți în vedere să nu confundați curatela cu punerea sub interdicție judecătorească.

Dacă ar avea încadrare în gradul grav cu însoțitor ,juridic lucrurile ar sta altfel.

Alta persoană nu are dreptul legal sa atace contractul de întreținere, deci numai titularul, care susțineți dvs că nu are discernământ.
Ultima modificare: Duminică, 13 Martie 2022
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintare act ,lipsa discernamant geobotosani geobotosani Va salut. Am o intrebare: stie cineva daca insotitorul unei persoane cu handicap psihic este obligat sa raspunda de faptele bolnavului pe motiv ca nu la ... (vezi toată discuția)
Curatela. obtinerea curatelei nicu001 nicu001 Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in vederea obtinerii curatelei pentru o persoana majora - 24 ani, cu diagnostic de \\"retardare ... (vezi toată discuția)
Poate fi atacat un contract de intretinere? nicoleta17 nicoleta17 Buna ziua.Noi suntem 4 frati.Mama,unic proprietar al unui apartament,a facut contract de intretinere mie si unei surori.Ceilalti doi frati pot anula actul in ... (vezi toată discuția)