Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Titularul unei I.I. isi pierde dreptul la indemnizatia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Titularul unei I.I. isi pierde dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului?

doresc sa stiu daca( la data inregistrarii in registrul comertului) titularul unei intreprinderi individuale isi pierde dreptul de a mai primi de la stat indemnizatia pentru cresterea copilului.
Nu, titularul a orice forma de comerciant doriti dvs "pierde" dreptul la indemnizatie crestere copil din momentul in care realizeaza venituri profesionale:
Art 12 (2) Plata indemnizaţiei prevăzute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspendă începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare. (OUG 148/2005)