avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functii de conducere in IT vs perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functii de conducere in IT vs perioada de preaviz

Buna ziua, Avocat.ro

Ma puteti ajuta va rog cu o parere.
Pentru pozitia de proiectant de sisteme informatice, cod COR 251101, perioada de preaviz este de 45 zile, fiind o pozitie de conducere / coordonare?
De unde as putea sa iau informatia referitoare la perioada de preaviz? :)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:20, 21 Martie 2022
Nu mi se pare a fi functie de conducere ....

Codul Muncii
art.81
...
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
...
Multumesc! @Cornel Vasile pentru raspuns. Dar Manager proiect informatic - Cod COR 251206?
Ultima modificare: Luni, 21 Martie 2022
andreea.nelega, utilizator
Manager poate fi considerata functie de conducere ... insa trebuie verificat la nivel de angjator.

Codul Muncii
Art. 277
(1) In sensul prezentului cod, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie cu preaviz Ana2703 Ana2703 Buna seara! Doresc sa imi dau demisia cu preaviz, insa intampin niste dificultati si va rog sa ma ajutati cu niste informatii: - asistent manager este ... (vezi toată discuția)
Cor cu cifra 2 dar preaviz de 45 de zile AlexO91 AlexO91 Buna ziua. Doresc sa imi schimb jobul si am primit o ofera conform careia voi fi incadrat cu codul COR 251206, insa cu preaviz de 45 de zile. Din cate stiu eu, ... (vezi toată discuția)
Care este perioada preavizului in cazul demisiei? cum identific daca am o functie de executie sau de conducere? diana_ro diana_ro Buna ziua, Din Codul muncii: Art. 81 (4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut ... (vezi toată discuția)