Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functii de conducere in IT vs perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functii de conducere in IT vs perioada de preaviz

Buna ziua, Avocat.ro

Ma puteti ajuta va rog cu o parere.
Pentru pozitia de proiectant de sisteme informatice, cod COR 251101, perioada de preaviz este de 45 zile, fiind o pozitie de conducere / coordonare?
De unde as putea sa iau informatia referitoare la perioada de preaviz? :)
Nu mi se pare a fi functie de conducere ....

Codul Muncii
art.81
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Multumesc! @Cornel Vasile pentru raspuns. Dar Manager proiect informatic - Cod COR 251206?
andreea.nelega, utilizator
Manager poate fi considerata functie de conducere ... insa trebuie verificat la nivel de angjator.

Codul Muncii
Art. 277
(1) In sensul prezentului cod, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.
....