Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am avut o reparatie la teava de apa calda, care trece ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am avut o reparatie la teava de apa calda, care trece prin nisa ...

Am avut o reparatie la teava de apa calda, care trece prin nisa la bucatarie si are o usa de vizitare foarte mica de la constructia blocului si nu s-a putut efectua reparatia, am fost nevoita sa suport spargerea peretelui mai jos care avea faianta, pentru a inlocuii tevile si coturile care erau plesnite si inunda locatarii de mai jos, fiind la ultimul etaj nu eram afectata deoarece plesnitura era in dreptul tavanului apartamentului de dedesupt. Santierul provocat si fumul de plastic mi-a afumat si prafuit lucrurile, mobila, si tavanul din bucatarie. Mirosul de plastic topit l-am suportat o luna de zile, in toata casa. Am sesizat administratia in scris si nu a dat niciun raspuns, cine si cum suporta zugravitul si curatatul bunurilor?
Daca este asa cum spuneti, adica reparatiile s-au efectuat pe spatiul comun, atunci reparatiile peretelui si a celorlalte parti afectate, intra in cheltuiala totala si se suporta de catre toti proprietarii, proportional cu cota-parte indiviza de proprietare.
DAR, ce santier si fum si ce praf nemaipomenit ati avut de suportat? Ati facut reparatii la tot cartierul? Reparatiile, demolarea acelui perete se fac cu usile inchise, fum nu se degaja de nicaieri, totul se rezolva in cateva ore... Nu provocati o tragedie din nimic - pe bune ! Totusi, reponsabilii asociatie ar fi trebuit sa va raspunda.
Succes!
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Daca defectiunea a fost la instalatia veticala responsabila pentru executarea reparatiilor este asociatia de proprietari
Legiuitorul a impus in sarcina asociatiilor de proprietari sa execute reparatiile la partea comuna ,fara insa a asigura si finisajul deteriorat/dezafectat cu ocazia interventiei
Partea comună este şi masca zidită a țevilor verticale ale blocului ! Finisajul deteriorat cu ocazia intervenției este la pachet cu reparația părții comune ,nu este logic ? DE ASEMENEA ,STRICĂCIUNILE PROVOCATE DE FISURAREA ȚEVILOR COMUNE (inundarea )LA UN PROPRIETAR IN APARTAMENT NU TREBUIESC REPARATE PE BANII ASOCIAȚIEI ?

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Daca defectiunea a fost la instalatia veticala responsabila pentru executarea reparatiilor este asociatia de proprietari
Legiuitorul a impus in sarcina asociatiilor de proprietari sa execute reparatiile la partea comuna ,fara insa a asigura si finisajul deteriorat/dezafectat cu ocazia interventiei