Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna, cazul urmator : oprit in trafic in data de 15 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna, cazul urmator : oprit in trafic in data de 15 Martie (fără ...

Buna, cazul urmator : oprit in trafic in data de 15 Martie (fără accident) ; testat alcoolemie 0.11 in aerul expirat ; amenda 1300 lei ; dovada cu suspendare permis 90 zile ; exista varianta de examinare și reducerea pedepsei după noul cod rutier ? Va mulțumesc
nu, nu intelegeti dvs ce cititi. Pe scurt, nu trebuie sa faceti si accident, e suficient sa fiti baut si stati fara permis 90 de zile sau chiar 120 dupa caz

asilaghi89 a scris:

Legea asta am citit-o și eu dar poate nu înțeleg eu bine la aliniatul unde e trecut cine nu beneficiază de dreptul la reducere nu găsesc conducere sub influența alcoolului fără accident …

Chiar vreti mura-n gura, cititi inainte de a pune intrebari, v-am subliniat articolul cu pricina, e trecut cu Bold la litera b de la 104.
Hai sa va dau textul pina la capat atunci, daca asa e situatia:
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune;
...........................

Infractiune e peste 0,41 mg/l (inclusiv) in aerul expirat .
latka, utilizator

Nu e vorba de mura in gura, am nevoie de informațiile concrete deoarece informațiile primit de la domnii polițiști au fost contradictorii : polițist A : cu dovada mergeți după 90 zile luați permisul ; polițist B : cu dovada și dovada plătii mergeți la examen, formulați cerere de reducere pedeapsa și vedeți dacă se aproba ; polițist C : 120 zile….cam asta e pregătirea domnilor polițiști, după aceste informații am căutat și eu și aveam nevoie de o lămurire dintr-un articol oficial ca sa ma pot duce cu articolul in mâna in momentul in care voi lua permisul înapoi. O ultima întrebare, acest articol e publicat in monitorul oficial ? Țin minte ca in Ianuarie nu exista. Va mulțumesc
latka a scris:

asilaghi89 a scris:

Legea asta am citit-o și eu dar poate nu înțeleg eu bine la aliniatul unde e trecut cine nu beneficiază de dreptul la reducere nu găsesc conducere sub influența alcoolului fără accident …

Chiar vreti mura-n gura, cititi inainte de a pune intrebari, v-am subliniat articolul cu pricina, e trecut cu Bold la litera b de la 104.
Hai sa va dau textul pina la capat atunci, daca asa e situatia:
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune;
...........................

Infractiune e peste 0,41 mg/l (inclusiv) in aerul expirat .

Nu va supărați, dar chiar sunteți "imposibil". Vi s-a dat link către ultima forma actualizata a legii - OUG 195/2002 (codul rutier) de pe portalul justiției! Puteți citi, poza, tipări articolele în integralitatea lor. Ce altceva mai oficial de atât doriți? E ultimul meu comentariu aici. Mergeți și plătiți consultație, la avocat, dacă nu vă plac informațiile.
latka, utilizator