avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna, cazul urmator : oprit in trafic in data de 15 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna, cazul urmator : oprit in trafic in data de 15 Martie (fără ...

Buna, cazul urmator : oprit in trafic in data de 15 Martie (fără accident) ; testat alcoolemie 0.11 in aerul expirat ; amenda 1300 lei ; dovada cu suspendare permis 90 zile ; exista varianta de examinare și reducerea pedepsei după noul cod rutier ? Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 17:57, 22 Martie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu, nu intelegeti dvs ce cititi. Pe scurt, nu trebuie sa faceti si accident, e suficient sa fiti baut si stati fara permis 90 de zile sau chiar 120 dupa caz
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

asilaghi89 a scris:


Legea asta am citit-o și eu dar poate nu înțeleg eu bine la aliniatul unde e trecut cine nu beneficiază de dreptul la reducere nu găsesc conducere sub influența alcoolului fără accident …

Chiar vreti mura-n gura, cititi inainte de a pune intrebari, v-am subliniat articolul cu pricina, e trecut cu Bold la litera b de la 104.
Hai sa va dau textul pina la capat atunci, daca asa e situatia:
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune;
...........................

Infractiune e peste 0,41 mg/l (inclusiv) in aerul expirat .
Ultima modificare: Marți, 22 Martie 2022
latka, utilizator

Nu e vorba de mura in gura, am nevoie de informațiile concrete deoarece informațiile primit de la domnii polițiști au fost contradictorii : polițist A : cu dovada mergeți după 90 zile luați permisul ; polițist B : cu dovada și dovada plătii mergeți la examen, formulați cerere de reducere pedeapsa și vedeți dacă se aproba ; polițist C : 120 zile….cam asta e pregătirea domnilor polițiști, după aceste informații am căutat și eu și aveam nevoie de o lămurire dintr-un articol oficial ca sa ma pot duce cu articolul in mâna in momentul in care voi lua permisul înapoi. O ultima întrebare, acest articol e publicat in monitorul oficial ? Țin minte ca in Ianuarie nu exista. Va mulțumesc
latka a scris:


asilaghi89 a scris:


Legea asta am citit-o și eu dar poate nu înțeleg eu bine la aliniatul unde e trecut cine nu beneficiază de dreptul la reducere nu găsesc conducere sub influența alcoolului fără accident …

Chiar vreti mura-n gura, cititi inainte de a pune intrebari, v-am subliniat articolul cu pricina, e trecut cu Bold la litera b de la 104.
Hai sa va dau textul pina la capat atunci, daca asa e situatia:
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune;
...........................

Infractiune e peste 0,41 mg/l (inclusiv) in aerul expirat .

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va supărați, dar chiar sunteți "imposibil". Vi s-a dat link către ultima forma actualizata a legii - OUG 195/2002 (codul rutier) de pe portalul justiției! Puteți citi, poza, tipări articolele în integralitatea lor. Ce altceva mai oficial de atât doriți? E ultimul meu comentariu aici. Mergeți și plătiți consultație, la avocat, dacă nu vă plac informațiile.
Ultima modificare: Marți, 22 Martie 2022
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am fost oprit de un control de rutină poliție problema ... catalinciprian catalinciprian Buna ziua am fost oprit de un control de rutină poliție problema este ca fiind la azuga pe pârtie și frig am zis sa iau un vin fiert sufland in etilotes ... (vezi toată discuția)
Redobandire carnet conducere la 30 zilebuna ziua ! se poate redobandi carnetul de conducere la 30 zile ... Teo15 Teo15 Buna ziua ! Se poate redobandi carnetul de conducere la 30 zile in cazul in care conducătorul auto a fost depistat cu o alcoolemie in aerul expirat de ... (vezi toată discuția)
Dacă am permisul suspendat pen 90 de zile si am luat redobandirea ... catalinciprian catalinciprian Dacă am permisul suspendat pen 90 de zile si am luat redobandirea când iau permisul peste 60 sau 30 zile ? De cand mi sa suspendat permisul sau de când am ... (vezi toată discuția)